google-site-verifica
Haber Detayı
16 Mart 2020 - Pazartesi 09:45 Bu haber 10460 kez okundu
 
Çocuklarda bağırsak kurdu
Bu belirtiler varsa dikkatli olun! Çocuklarda bağırsak kurtlarına dikkat!
SAĞLIK Haberi
Çocuklarda bağırsak kurdu

ÇOCUKLARDA BAĞIRSAK KURDU

 

Son dakika haberler. Çocuklarda bağırsak kurtlarına dikkat! Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Aşkın Güra Nemlioğlu, bağırsak kurtlarının belirtileri ve tedavisi hakkında bilgiler verip, açıklamalarda bulundu. www.gundeminnabzi.com Gündemin nabzı. Çocuklarda, gelişme geriliğinin önemli sebeplerinden biri bağırsak kurtlarıdır; Dışkı, el, ağız ve nadiren de deri yoluyla bulaşabilir.

 

 

HİJYEN KURALLARINA DİKKAT

 

 

Özellikle bir yaş civarındaki çocuklarda; İştahsızlık, kansızlık, ve mide-bağırsak şikayetlerine yol açabilen bir sorundur, hijyen kurallarına dikkat edilip ve erken dönemde de tedaviye başlanıp kontrol altına alınabilmekte.

 

ÇOCUK VE BEBEKLERDE BELİRTİLERİ

 

Çocuklarda genital bölgede kaşıntı, gece uykuda ağızdan salya akması, diş gıcırdatma, iştahsızlık, ishal, bulantı, kusma, aşırı gaz çıkarma, kansızlık, geğirme gibi durumlarda parazit ihtimali akla gelir. Çok küçük çocuklarda ve bebeklerde parazite rastlanırsa, bağışıklık sistemi ile ilgili çok önemli sorunların olma ihtimalini akla getirir. Bazen bebeklerin bezlerinde kıl kurtları olabilir.

 

BAĞIRSAK KURDU TEŞHİSİ İÇİN DIŞKIDA İNCELEME GEREKİR

 

Hastalıktan, temizlik kurallarına uyarak ve parazit taşıyanların tedavi edilmesi ile iyileşme sağlanır. Bağırsak kurtlarının teşhisi için dışkıda inceleme yapılır. Bazen bunun birkaç kez tekrarlaması gerekir. Bunun yanında kan tahlilleri de yapılır. Anne, baba ya da bakıcı, çocukların makat bölgelerinde kıl kurtlarını çıplak gözle görürse tetkik yapılmadan da tedaviye başlanabilir.

 

ENFEKSİYON AİLE BİREYLERİNE HIZLA BULAŞABİLİR

 

Enfeksiyon ortaya çıktığında ailedeki diğer kişilere de hızla yayılabilir. Bu sebeple hangi ilaç kullanılırsa kullanılsın tüm ailenin veya tedavi edilmesi şarttır.

 

 

Bağırsak kurdu ve parazit varsa;

 

 

İç çamaşırları kaynatılıp yıkanmalı,

Mümkünse ütülenmeli

Tırnaklar kısa kesilmeli.

 

 

Bağırsak kurtlarına karşı:

 

 

-Anne sütüyle beslenme gerekli. Bu nedenle bebekler ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmelidir.

-Ek besinlere geçildiği andan itibaren besinlerin hazırlanması, saklanması ve bebeğe yedirilmesi aşamalarında temizlik kurallarına riayet edilmelidir.

-Mama hazırlarken kullanılan sular kaynatılmış olmalı.

-Kaynağı belli olmayan sular ve kuyu suları hiçbir zaman kullanılmamalı.

-Çiğ et ve ürünleri yenmemeli.

-Sebze ve meyveler çiğ tüketilecekse mutlaka bolca yıkanmalı.

Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Etiketler: Çocuklarda, bağırsak, kurdu,
Yorumlar
Haber Yazılımı