Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc meta name="googlebot" content="indexs, follov" />
Haber Detayı
16 Ekim 2020 - Cuma 21:07
 
Costa Rica: Dünyanın en mutlu ülkesi
Ordusu Olmayan Ülke
GEZİ REHBERİ Haberi
Costa Rica: Dünyanın en mutlu ülkesi

Kosta Rika: Dünyanın en mutlu ülkesi

 

Gündemin nabzı. Gezi rehberi. Costa Rica. 5 milyon nüfuslu Kosta Rika’nın 2018’de göreve başlayan devlet başkanı Carlos Alvarado göreve geldikten iki gün sonra başkent San Jose’deki Demokrasi Meydanındaki binlerce kişiye ilgi çekici bir konuşma yaptı.


Konuşmada Costa Rica devlet başkanı, ülkenin fosil yakıttan elde edilen enerji tüketimini 2021 itibarı ile tamamen sona erdirmeye karar verdiğini açıkladı. Bu demek oluyor ki, Kosta Rika’da 2021’den itibaren enerji için petrol ürünleri, kömür ve doğalgaz kullanmak yasaklanacak. Ülke 2017’de yıllık elektriğinin yüzde 99’unu yenilenebilir enerji kaynaklarından elde etti. Kosta Rika da devlet başkanı Alvarado, hidrojenle çalışan bir araç kullanıyor.


Başkan Alvarado, ‘’Bağımsızlığımızın 200’ncü yılını kutlayacağımız 2021’de bütün ulaşımımızı akaryakıttan özgürleştirerek bağımsızlığımızı taçlandıracağız’’ dedi.


Kosta Rika, İngiltere merkezli Yeni Ekonomiler Vakfının her yıl açıkladığı Mutlu Gezegen Endeksine göre bu yıl bir kez daha dünyanın en mutlu ülkesi seçildi.


Komşu ülkelerin askeri liderleri devlet başkanı seçtiği zamanlarda, Kosta Rikalılar öğretmenleri devlet başkanı seçiyordu. Daha 1869 yılında çıkarılan bir kanunla ilköğrenim kız çocukları da dahil zorunlu hale getirildi. 1930 Yılında Kosta Rika dünyanın okuma yazma oranı en yüksek ülkelerinden biri haline geldi.


Kosta Rika da 1961 yılında bütün vatandaşları ve daimi göçmenleri sigortalı yapan bir kanun çıkarıldı ve Kosta Rika sağlık sistemi, hastalıkla mücadeleyi değil, sağlığı korumayı öncelik haline getirdi. Sağlıklı yaşam felsefesini benimsedi.
 


Ordusu Olmayan Ülke

 

1948 de dönemin Kosta Rika devlet başkanı Jose Figueres, San Jose’de ordunun ana karargah binasının önünde balyoz ile kapıyı yıkmaya başladı ve Kosta Rika’nın ordusunu tasfiye ederek ordusuz bir ülke olmaya karar verdiğini açıkladı.


1949’da kabul edilen anayasa ile de, o yılki ve sonraki bütün ulusal savunma bütçesi eğitim ve sağlık yatırımlarına devredildi. Kosta Rika 70 yıldır ordusu olmayan bir ülke. Sadece şehirlerde asayiş faaliyeti yürüten bir polis gücü var.


1987 yılında Kosta Rika devlet başkanı Oscar Arias'a Reagan yönetimi Nicaragua’daki Kontra savaşında yer alması için yeniden bir ordu kurma yönünde baskı yaptı. Oscar Arias, o gün ABD Kongresine hitap ederken şöyle konuştu: Daha da güçlenmek için ordusunu tasfiye etmekten korkmayan bir ülkeden geliyorum. Benim vatanımda tek bir tank, top, savaş gemisi veya askeri helikopter göremezsiniz. Devletimiz kimseye tehdit oluşturmuyor. Ne komşularına ne de kendi halkına. Bu tehditlerin olmaması tankımız topumuz olmadığı için değil, aç, okuma yazma bilmeyen, işsiz ve evsiz insanımızın sayısı çok az olduğu içindir. ’’
 

Dünyadaki 5 mavi bölgeden biri

 
Mavi Bölge’lerin en önemli özelliği ise ömür süresinin dünya ortalamasından bile daha yüksek olması.

 
 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR! 
 
 
Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çndk
Yorumlar
Haber Yazılımı