Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc meta name="googlebot" content="indexs, follov" />
Haber Detayı
30 Kasım 2020 - Pazartesi 08:51
 
Covid 19 Rastlanan Kediler İtlaf Edildi
Vizonlardan sonra kediler...
DÜNYA Haberi
Covid 19 Rastlanan Kediler İtlaf Edildi

Covid 19 Rastlanan Kediler İtlaf Edildi

Gündemin nabzı, son dakika haberleri,
Danimarka'da vizonların itlaf edilmesinden sonra şimdi de sıra kedilerde mi? Covid 19 Rastlanan Kediler İtlaf Edildi. Vizyonlardan sonra şimdi de kedilerde görüldü. Danimarka Devlet Serum Enstitüsü, geçtiğimiz günlerde itlafına başlanan vizonların olduğu 7 vizon çiftliğindeki 33 kediye Covid-19 testi yaptı. İki çiftlikteki kedilerin 12’sinde virüse rastlanırken, bazı kediler itlaf edildi.

Kedi hakları derneği Kattens Vaern Direktörü Lone Nielsen, kedilerin itlaf edilmesinde Enstitüye yardım ettiklerini açıkladı. Nielsen, kaç kedinin itlaf edildiği konusunda bilgi vermezken, Danimarka'dan yayılan mutasyona uğramış virüs korkuttu.

Yetkililer, dünyanın ikinci bir salgınla daha mücadele etmesinin çok zor olacağını söylüyor. AB'ye bağlı bir sağlık ajansı, vizonlar arasında koronavirüs bulaşmasının, virüsün insanlara bulaşmadan önce hızla mutasyona uğrayıp, daha bulaşıcı ve ölümcül olabileceğini ayrıca ileriye dönük aşıları etkisiz hale getirme riskinin de bulunduğunu belirtiyor.
 

Mezarlarından Çıktılar

Bu güne kadar vizon çiftliklerinde bulunan yaklaşık 17 milyon hayvan öldürüldü ama ülkede bu seferde, öldürülüp gömülen ölü vizonlar mezarlarından çıkmaya başladı.
Vizonların cansız ve çürümekte olan bedenleri, gazla dolduğu için gömüldükleri sığ çukurlardan şişip, toprağın üzerine çıktılar. Cesetlerin toprak üstüne çıkması, çevredeki toprağa yüksek seviyelerde fosfor ve nitrojen salınabileceği korkusu yarattı. Bu yüzden, ülkede şimdi de vizonların gömüldükleri toplu mezarlardan çıkarılıp yakılması düşünülüyor.

Ayrıca yerel medya, hayvanların su kaynaklarına yakın gömüldüğünü ve içme suyunun kirlenebileceğini dile getiriyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tanzanya Devlet Başkanı oğlunun Koronavirüsten limon ve zencefil ile iyileştiğini iddia etti.


Coronavirüs Aşısı İçin Gönüllüler Aranıyor!
Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı