google-site-verifica
Haber Detayı
29 Mart 2020 - Pazar 14:07 Bu haber 934 kez okundu
 
Crew Drogan ilk insanlı uzay aracı seyehatte
Uzaya tekrar uzun bir süreden sonra ilk insanlı araç gönderme hazırlıkları bitti.
TEKNOLOJİ Haberi
Crew Drogan ilk insanlı uzay aracı seyehatte

İLK İNSANLI CREW DRAGON MAYIS’TA UZAYDA

 
 
Teknoloji haberleri. Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) gönderilecek Crew Dragon hakkında açıklama yapıldı. İlk kez Crew Dragon içerisinde insan ile uzaya gönderilecek. NASA ve SpaceX tarafından mayıs ayında fırlatılacağı netleştirilen Crew Dragon ile yolculuk yapacak astronotların kim olacağı da duyuruldu. Her iki astronotun da Amerikalı astronotlar olacağı belirtildi. 
 
 
Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilmesi planlanan aracın uçuşu hakkında verilen bilgilere göre ertelenmemesi için tüm önlemler alınıyor. Uçuşun Amerika için büyük önemi var. Daha önce 2011 senesinde astronot Space Shuttle’ın mesleği bırakması yani emekli olması ile birlikte Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde yörüngeye araç gönderilmemişti. İlk insanlı Crew Dragon Amerika sınırları içerisinden hareket edecek. Astronotların da Amerikalı olacağı bilinmekte.
 
 

Crew Dragon’da Yolculuk Yapacak Astronotlar

 
 
Crew Dragon’da yolculuk yapacak astronotların kimler olacağı konusunda büyük merak var. NASA ve SpaceX tarafından astronotların kimler olacağı belirlendi ve halka duyuruldu.  Astronotlar her ikisi de alanında uzman isimler olan Bob Behnken ve Doug Hurley
 
Yolculuk sırasında aracın hangi roket ile fırlatılacağı da netleştirildi. Falcon 9 roketi ile uzaya gönderilecek olan Crew Dragon tam olarak Florida içerisinde bulunan Kennedy Uzay Merkezinden uzaya fırlatılacak. Crew Dragon’un insan taşıyıp taşıyamayacağına dair testler 2019 yılında tamamladı. Uluslararası Uzay İstasyonuna gönderilmesi planlanan insanlı araçların amacı ilerleyen yıllarda taşımacılık işlemlerinin hızlanmasını sağlamak. Uluslararası Uzay İstasyonunda İstasyona gelecek astronotlar için erzak, alet ve yakıt gibi ihtiyaçlar bu araçlar ile taşınabilecek. Belki de NASA ve SpaceX tarafından atılan bu adım filmlerde gördüğümüz uzay filoları ve yaşam kafilelerinin ilk adımları olabilir. 
 
İlk insanlı Crew Dragon hakkında astronotlar tarafından da büyük heyecan duyulmakta. Uluslararası Uzay İstasyonuna gönderilecek astronotlar ve astronotlar derneği tarafından takip edilen ve merakla beklenen mayıs uçuşu hakkında tekrar açıklama yapılması bekleniyor. CrewDragon ile Uluslararası Uzay İstasyonuna gidecek astronot kadrosu oldukça tecrübeli ve alanında uzman kişilerden oluşmakta. 
 
2011 yılından sonra uzaya insanlı araç göndermek için farklı yollar aranmaya başlanmıştı. SpaceX’in Falcon 9 adlı roketi yeniden kullanılabilir hale getirmesi ile birlikte NASA için de farklı bir yol bulunmuş oldu. 
 
 
Kaynak: Editör: Kübra Erciyes
Etiketler: İnsanlı uzay aracı, İlk insanlı uzay aracı, Crew dragon nasa, Crew dragon uçuşu, nasa, spacex falcon 9, crew drogan, internet haberleri, web haberleri, teknoloji haberleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı