Haber Detayı
18 Ekim 2020 - Pazar 10:03
 
Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Uyardı!
Dijital veri mahremiyetini nasıl korursunuz?
TEKNOLOJİ Haberi
Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Uyardı!

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Uyardı!


Gündemin nabzı. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi uyardı. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, ‘dijital veri mahremiyeti’ ile ilgili uyarıda bulundu. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi dijital ayak izlerinin kişisel bilgiler içerdiğini ve veri mahremiyetini koruyan teknolojiler kullanılmasını önerdi.Dijital Dönüşüm Ofisi, son iki yılda insanoğlunun tüm tarihi boyunca ürettiğinden daha fazla kişisel veri ürettiğini belirtti. 2020 yılında bir insanın saniyede ortalama 1,7 megabayt dijital veri ürettiği, buna göre 2025 yılında 24 saate yaklaşık 463 eksabayt veri üreteceğinin tahmin edildiği belirtildi.


Üretilen veriler ile dijital ayak izi bırakıldığını belirten Dijital Dönüşüm Ofisi,  konum bilgisi, sağlık verileri, internet bağlantıları, kredi kartı işlemleri ve ziyaret edilen sitelerin dijital ayak izini oluşturduğunu belirtti.


Dijital Dönüşüm OfisiBilgi ve İletişim Güvenliği” rehberi hazırlamış ve Gizlilik dereceli veya kurumsal mahremiyet içeren veri, doküman ve belgeler kurumsal olarak yetkilendirilmemiş veya kişisel olarak kullanılan cihazlarda bulundurulmaması tavsiye edilmişti.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR! 
 
 
Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı