Haber Detayı
12 Ocak 2020 - Pazar 15:13 Bu haber 380 kez okundu
 
Darbeci Hafter Ateşkes Teklifini Kabul Etti.
Türkiye ve Rusya'nın Libya'ya yönelik yerel saatle 12 Ocak 00.00'da Türkiye saati ile 01.00'da gerçekleşecek olan ortak ateşkes çağrısına tamam dedi.
DÜNYA Haberi
Darbeci Hafter Ateşkes Teklifini Kabul Etti.

 

  • Darbeci Halife Tamam Dedi

 

 

Libya'nın doğusundaki darbeci Halife Hafter'e bağlı birlikler, Türkiye ve Rusya'nın Libya'ya yönelik yerel saatle 12 Ocak 00.00'da Türkiye saati ile 01.00'da gerçekleşecek olan ortak ateşkes çağrısına tamam dedi. Hafter'e bağlı güçlerin sözcüsü Ahmed el-Mismari, resmi sosyal medya hesabından görüntülü mesaj iletti. Mesajında; Libya'nın batısındaki operasyonlara ilişkin ateşkes çağrısını kabul ettiğini fakat karşı tarafın ateşkesi ihlal etmesi halinde şiddetle karşılık vereceklerini söyledi. 

 

 

  • Hafter daha önce ateşkes teklifini kabul etmemişti

 

 

Darbeci Hafter'e bağlı birlikler, krize çözüm bulmak için Türkiye ve Rusya'nın Libya'daki taraflara 12 Ocak'tan itibaren ateşkes yapılması çağrısını reddetmiş ve resmi sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, ateşkes çağrılarını reddedtiğini 'askeri operasyonlara' devam edeceklerini söylemişti. 

 

 

  • Muammer Kaddafi'den buyana

 


Libya'da Muammer Kaddafi'nin öldürüldüğüden bu yana yani  2011'den beri iç savaş hala sürüyor. Birleşmiş Milletler de bugüne kadar çözüm bulamadı. İki hükümet tarafından yönetilen  Libya coğrafi olarak da üçe bölündü. Libya'nın batısındaki şehirleri Trablus ve Sirte'yi BM tarafından desteklenen ve uluslararası alanda tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti; Doğu kesimlerini ise Tobruk merkezli General Halife Hafter'e bağlı birlikler yönetiyor. Libya'nın büyük oranda çöl olan güney kesimleri ise yerel aşiretlerin elinde.

Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Etiketler: Darbeci, Hafter, Ateşkes, Teklifini, Kabul, Etti.,
Yorumlar
Haber Yazılımı