Haber Detayı
14 Aralık 2019 - Cumartesi 08:52 Bu haber 331 kez okundu
 
Darbeci Hafter Güçleri Bölgeyi Bombaladı
gundeminnabzi.com son dakika haberi: Uluslararası tanınırlığa sahip Ulusal Mutabakat Hükümetinin yürüttüğü darbe.
DÜNYA Haberi
Darbeci Hafter Güçleri Bölgeyi Bombaladı

gundeminnabzi.com son dakika haberler: Uluslararası tanınırlığa sahip Ulusal Mutabakat Hükümetinin yürüttüğü Burkan el-Gadab Operasyonu Basın Sözcüsü Mustafa el-Mecii, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Misrata kentindeki Hava Kuvvetleri Koleji'nin Hafter güçlerinin savaş uçakları ile iki defa bölgeyi bombalandığını ifade etti. Yapılan saldırıda can ve mal kaybı olup olmadığına ilişkin bilgi vermeyen Mecii, Hafter güçlerinin yaklaşık üç hafta sonra ilk kez Misrata'yı hedef aldığını dikkati çekti.

 

'SALDIRI TALİMATI'

 

Hafter, dün akşam saatlerinde "Libya el-Hades" televizyonunda yaptığı konuşmada, Trablus çevresindeki silahlı güçlerine "saldırıya geçmeleri" talimatı verdiğini söylemiş ve bu saldırının "belirleyici bir savaş" olacağını belirtmişti.   Ülkenin doğu bölgesindeki silahlı güçlerin lideri Hafter, 4 Nisan'da başkent Trablus'u almak için birliklerine saldırı emri vermiş ve 48 saat içinde başkentin kontrolünü ele geçireceklerini söylemişti. Bu saldırının üzerine Libya'da uluslararası meşruiyete sahip UMH birlikleri de Burkan el-Gadab Operasyonu'nu başlatma kararı almıştı.

 

HAFTER'E UYARI

 

Uluslararası tanınırlığa sahip Libya (UMH) Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac, Trablus'u ele geçirmeye çalışan darbeci Halife Hafter, güçleri ve destekçilerine, "Libya'yı üssünüz yapmayı hayal bile etmeyin" dedi. Libya devlet televizyonuna konuşan Serrac, darbeci Hafter ve güçlerinin Trablus'un güneyinde bulunan Tugar bölgesini kontrol altına alma çabaları üzerine UMH'ye bağlı birliklerin saldırılara, paralı askerlere ve darbecilere karşılıklarının sert olduğunu belirtti.

 

AVRUPA PARLEMENTOSUNDAN ÇAĞRI GELMİŞTİ

 

Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Mağrip Ülkeleri ile İlişkiler Delegasyonu Bşk.'nı Andrea Cozzolino, uluslararası topluma, Trablus'u hedef alan Halife Hafter'i sıradan bir kınama çağrısında bulundu. Andrea Cozzolino, konuşmasında "Tüm AB ülkelerini ve uluslararası toplumu (Libya'da) katliamın engellenmesi için, böylesi tehditleri kınamaya ve gerekli tüm önlemleri almaya davet ediyorum." çağrısında bulundu.

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Etiketler: Darbeci, Hafter, Güçleri, Bölgeyi, Bombaladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı