Haber Detayı
07 Ocak 2020 - Salı 20:14 Bu haber 563 kez okundu
 
Darbeci haftere ilk darbe Trablusta
Tezkereden hemen sonra bölgeye asker ve muhimmat sevki yapıldı
DÜNYA Haberi
Darbeci haftere ilk darbe Trablusta

Gündemin nabzı Son dakika: Türk Silahlı Kuvvetleri'nin tezkereden sonra Libya'ya gönderdiği ilk birlikler göreve başladı. İlk hedef, Hafter'in havadaki üstünlüğüne darbe vurmak olacak. Nasir Ammar Libya Yedek Kuvvet Komutanı olarak açıklamalarda bulundu; "Türkiye bize radar, hava savunma sistemleri ve uzman gönderdi. Bunlarla herhangi bir uçağı vurabiliriz" diye ifade etti. Arap medyası da konudan bahsederek Türk askerlerinin Trablus'a radar/radyo frekans karıştırıcı cihazlar getirdiğini ve Hafter'in hava güçlerinin hedef şaşırtılacağı yazdı.


Son dakika gündemin nabzı haberler:


TBMM'de kabul edilen tezkerenin ardından Libya'ya ilk birlikler gönderildi ve göreve başladı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, birliklerin şuan itibari ile Libya'da olduğunu bizzat doğruladı. Ulusal Mutabakat Hükümeti, ordusu da Türk birliklerinin Libyada sahada görevlerine başladığını bildirdi.

 
"TEKNİK CİHAZLARLA UÇAKLARI VURABİLİRİZ"


Yedek Kuvvet Komutanı Nasir Ammar, tv kanalına yaptığı açıklamada Türk ordusunun terörün karşısında durmak için Libya’ya geldiğini ifade etti. Ammar aynı zamanda, "Uzman kuvvetler geldi. Türk kuvvetlerinin gelmesini memnuniyetle karşılıyoruz. Şimdi Libyalı askerlerle birlikteler ve savaşıyorlar. Asker sayısı veremem. Türkiye bize radar ve hava savunma sistemleri ve uzman gönderdi. Bu gelişmiş silahlarla gökyüzündeki herhangi bir uçağı vurabiliriz" diye konuya açıklık getirdi.


BÖLGEYE GECE GÖRÜŞ SİSTEMİ DE GÖNDERİLDİ


Türkiye'nin sevk ettiği techizat olarak, radar ve radyo frekans karıştırıcı cihazlarla birlikte bu ekipmanlarla darbeci asker Hafter hava güçlerinin köreltileceği, yanı sıra gece görüş cihazları ile mayın ve patlayıcı dedektörlerinin de gönderildiği alınan bilgiler arasında yer aldı.

 

 Hafter Türkiye'ye karşı cihat ilan ett. TIKLAYIN

 

Hafter güçleri bölgeyi bombaladı. TIKLAYIN

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Etiketler: Gündemin nabzı, son dakika, haberler, libyaya asker sevki başladı mı, libyaya asker gönderildi mi, trablusa asker gittimi, gündem haber,
Yorumlar
Haber Yazılımı