Bumerang - Yazarkafe
Haber Detayı
02 Şubat 2020 - Pazar 22:59 Bu haber 503 kez okundu
 
Deprem esnasında ortaya çıkan ışıkların sebebi ne?
Bilimin kabul ettiği bu olay, deprem sırasındaki kayaların birbirine sürtünmesinden dolayı oluşan elektrik üretimi sonrasında gerçekleşen ışınlardır.
GÜNDEM Haberi
Deprem esnasında ortaya çıkan ışıkların sebebi ne?

Son dakika, haberler, gündemin nabzı. Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, deprem anında ortaya çıkan ışığa yönelik olarak şöyle konuştu; "Bilimin kabul ettiği bu olay, deprem sırasındaki kayaların birbirine sürtünmesinden dolayı oluşan elektrik üretimi sonrasında gerçekleşen ışınlardır." Sözbilir'in yaptığı açıklamada, merkezi Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki deprem sırasında ortaya çıkan ve Malatya'nın Pütürge ilçesine bağlı Yaka Mahallesi ile Battalgazi ilçesine bağlı Orduzu Mahallesinin etrafındaki iş yerlerinin kamerasına yansıyan ışıkla ilgili  açıklama yaptı.

 

1900'LÜ YILLARDAN BU YANA BÖYLE GÖRÜNTÜLERE RASTLANIYOR

 

Sözbilir, 1900'lü yıllardan bu yana böyle görüntülerin ortaya çıktığını, söz konusu ışığa dair birçok araştırmanın yapıldığını belirtti. Bilim insanlarının ancak 2000'li yıllardan sonra bunların sebeplerini araştırmaya başladığını söyledi Sözbilir. Ve şöyle devam etti; "Daha önceleri, 'Deprem sırasında gazlar yerden yükseliyor ve bunlar yüzeyde yanıyor.' diye konuşuldu. En son yapılan çalışmalarda ise farklı bir şey söylediler ve herkes bunun doğru olduğu noktasında hemfikir oldu."

 

KAYALARIN BİRBİRİNE SÜRTÜNMESİNDEN DOLAYI OLUŞAN ELEKTRİK ÜRETİMİ SONRASINDA GERÇEKLEŞEN IŞINLAR

 

Sözbilir, "Deprem sırasında kayalar birbirine sürtünerek kırıldığı için o sırada kayalar elektrik üretiyor. Özellikle kuvars içeren kayalar bu şekilde faylanma sırasında yüzeye kadar gelen bir ışık yansıması yaratıyor. Şu anda da bilimin kabul ettiği bu olay, deprem sırasındaki kayaların birbirine sürtünmesinden dolayı oluşan elektrik üretimi sonrasında gerçekleşen ışınlardır." diye konuştu.

 

Elazığ'da deprep anında çekilen video. TIKLAYIN

Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Etiketler: Deprem, esnasında, ortaya, çıkan, ışıkların, sebebi, ne?, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı