Bumerang - Yazarkafe
Haber Detayı
08 Ağustos 2020 - Cumartesi 09:21
 
Dev Set ve Drop Set Nedir? Farkı Nedir?
Dev seti birde böyle deneyin!
EVDE SPOR Haberi
Dev Set ve Drop Set Nedir? Farkı Nedir?

 

Drop set nedir?


Drop set nedir sorusunu cevaplayacak olursak bir antrenmanda sona gelindiğinde pump da olduğu gibi ağırlıkları düşürüp tükenene kadar tekrar yapmaya benziyor.

Drop set nedir

Daha açık olmak gerekir ise, drop set 4x12 tekrar bir hareket yapıyorsunuz diyelim, dördüncü 12'yi yaptıktan sonra ağırlık azaltım ve bir 12 tekrar daha yapalım hatta biraz daha ağırlık azaltıp bir 12 tekrar daha yapalım. İşte buna drop set deniyor. Bizim antrenman olarak kullanmak istediğimiz Drop set ise, bir bölgeyi bir antrenmanda süper sete sokarak çalışıp, antrenmanı bitirmek diye nitelendirebiliriz. Örnek vermek gerekirse; göğüs bölgesi için dev set ve drop set uygulayalım

Bench press 1x10 Ağırlık düşür x10
Incline bench pres 1x10 Ağırlık düşür x10
Dumbell bench press 1x10 Ağırlık düşür x10
Inclin dumbell press 1x10 Ağırlık düşür x10


Yukarıdaki örnek göğüs dev set olabilir. Bu hareketi yaparken her hareket arasında yanlızca 3-4 saniye dinlenebilirsiniz, buda sizin makinadan makinaya geçişinize yetecek bir süredir. Bu 4'lü dev settir. Bunu kuvvetinize göre 8-9'a kadar çıkarabilirabilirsiniz. Ağırlıklarınızı ayarlarken maksimalinizin yüzde 60'ıyla başlayıp ara ara düşürerek yüzde 40 a kadar gerileyebilirsiniz. Maksimal hesaplamasını bilmeyen arkadaşlar için örnek bir hesap yapalım ;
 

Maksimal kuvvet nedir?

Maksimal

Maksimal demek bir kişinin bir bölgenin hareketini yaparken kaldırabileceği maksimum ağırlık demektir. Biz antrenman yaparken maxmum ağırlığımızın yüzde 70'iyle ya da 80'iyle çalışmayı tercih etmeliyiz.
 

Maksimal kuvvet nasıl alınır?
 

RM ne demek fitness? Göğüs antrenmanında maximalimizi bulmak için; Bench press için en başta bara (yanımızda ya partner ya da kesinlikle eğitmenimiz olsun). örnek olsun diye rakam veriyorum 15'er kilo taktık ve tek sefer indirip barı kaldırdık, işlem başarılıysa 5 dakika bekleyip (soğumamaya özen göstererek) 5'er kilo daha ekleyelim ve tekrar barı göğsümüze indirip kaldıralım. Bu işlemi en son zorlanıp gücümüzün son haddiyle yapana kadar devam ediyoruz ve sonuç tek seferde maximalimiz oluyor. Bu rakamı 3 veya 4 ayda bir kontrol ederek maximalimizi yenileyebiliriz.


Dev set program


Barbell curl 1x12

Dumbell alternate curll 1x12

Barbbell scot curl 1x12

Hammer 1x12

 


Dev set faydaları


Vücudu şaşırtmak için kullanılan bir tekniktir. Sınırlarınızı zorlamanıza yardım eder. Kas büyümesini tetikler ve hızlandırır. Vücutta enerji artışı sağlar. Plato seviyesinden çıkmak içinde kullanılabilir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 
 


Maksimal kuvvet nasıl alınır?
Maksimal kuvvet nedir?
RM ne demek fitness?
1 Max tekrar nedir?

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı