Haber Detayı
17 Mart 2021 - Çarşamba 10:06
 
Devasa Kara Delik Saatte 177 Bin Kilometre Hızla İlerliyor!
Bilim insanları hareket halinde bir süper kütleli kara delik keşfetti!
TEKNOLOJİ Haberi
Devasa Kara Delik Saatte 177 Bin Kilometre Hızla İlerliyor!

Devasa Kara Delik Saatte 177 Bin Kilometre Hızla İlerliyor  

 

Bilim haberleri Dünya'dan 230 milyon ışık yılı uzaklıkta devasa boyutlarda bir karadelik saatte yaklaşık 177 bin kilometre hızla galakside yol alıyor.

Son dakika haberleri Gök bilimciler ilk defa hareket halinde bir süper kütleli kara delik keşfetti.

Bilim insanları ilk kez hareket halindeki bir süper kütleli kara delik görüntüledi.

Bilim insanları süper kütleli kara deliklerin evrendeki hareketlerini inceledi. 10 Uzak galakside araştırma yapan bilim insanları, galaksilerden birindeki kara deliğin hareket ettiğini keşfetti.

Dünya'dan 230 milyon ışık yılı uzakta bulunan JO437+2456 isimli galaksinin merkezindeki, kütlesi güneşin 3 milyon katından daha büyük olan devasa kara delik, saatte yaklaşık 177 bin kilometre hızla hareket ediyorken, hareketin nedenine dair teoriler oluşturuluyor.

Bilim insanları, bu hareketin, bir süper kütleli kara delikten iki süper kütleli kara deliğin doğmuş olabileceği veya iki kara deliğin birleşerek yeni bir kara delik meydana getirmiş olabileceğini tahminleri arasında tutuyor.

Bilim insanları ayrıca kara deliğin, gezegen veya gök cismi etrafında dönmeyen ama kütlelerinin eşit veya birbirine yakın olması sebebiyle birbiri etrafında dönmesi durumu olarak tanımlanan ikili sisteme sahip olma ihtimali üzerinde de yoğunlaşıyorlar. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 
 
Kaynak: Editör: S Çndk
Etiketler: Karadelik, uzay, nasa, bilim haberleri, son dakika haberleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı