Haber Detayı
22 Şubat 2020 - Cumartesi 18:19 Bu haber 749 kez okundu
 
Diş ağrısına ne iyi gelir? Diş ağrısını anında ne geçirir?
Diş ağrısı için birkaç pratik çözüm.
SAĞLIK Haberi
Diş ağrısına ne iyi gelir? Diş ağrısını anında ne geçirir?

Diş ağrısı için çözümler, diş ağrısına ne iyi gelir?


Sindirim sistemimizin ilk durağı dişlerimiz, vücut oluşumundaki kalsiyum ve çeşitli minerallerin bir araya gelmesiyle sert cisimleri çiğnememize yardımcı olacak, sert bir yapıya dönüşmesiyle oluşur. Uzmanlar diş sağlığımızı 80 yıllık ortalama bir ömürde baştan sona kadar sağlıklı kullanabilmemiz için düzenli bakımını yapmamızın yeterli olacağını belirtmektedir. Bu anlatılanlara ek olarak, dişler pek çok dış etkenli faktörlerden etkilenmektedir. Kültürel, bölgesel ve kişisel beslenme alışkanlıkları başta olmak üzere düzenli temizlenmeyen ve ağız içi bakımı zamanında yapılmayan kişilerde diş üzerindeki taş oluşumu veya aşınması, diş eti hastalıkları, iltihaplanma ve enfeksiyon kapma yanı sıra diş çürümesi ve sonraki aşamalarda diş kırılması ve dökülmesi gibi pek çok sorun oluşabilir.


DİŞ AĞRISINA NE İYİ GELİR?


Zaman içinde dişte yaşanan tahribatlar, diş minesi gibi oldukça güçlü bir yapının hasar görmesine neden olacak koşullar göz önüne alındığında riskin boyutu daha net anlaşılmaktadır. Özellikle ağız içimizin bakterili, nemli ve karanlık olduğunu düşünürsek buna istinaden bu ortamlarda büyüyen ve besin artıkları ile hızla çoğalabilen bakteri ve mikroplar diş üzerinde ve çevresinde oldukça can sıkıcı ağrılı iltihaplara, enfeksiyonlara ve diş apsesine neden olabilmektedir. Diş hastalıklarını önleme hussunda ilk akla gelen ağız içi bakım ve diş temizliği olsa da, şidettli ağrılı sancılara karşı evde hazırlayabileceğiniz birkaç yöntemi de gündemin nabzı olarak siz değerli okurlarımız için derledik.

Diş ağrısını ne keser ve diş ağrısını ne durdurur?

DİŞLERİM SIZLIYOR, DİŞ AĞRISINI ANINDA NE GEÇİRİR?

Diş ağrısının teknik olarak genel sebebi dişte kalan yemek parçalarından üreyen ve dişte bulunan sinirlere dek çürüten aşırı zararlı bakteriler sebep olmaktadır. Genetik olarak diş yapımız her ne kadar sert ve sağlıklı olsa da, ağzımızın kendine has nemli ve karanlık yapısı ve temiz tutulmayan ağız içi, ağız içi bakterilerinin üremesini ve dişin çok hızlı tahrip olmasına neden olmaktadır.
-Diş ağrısı için bir bardak ılık suya 2 çay kaşığı tuz döküp karışımı eritmek ve sürekli gargara yapmak, tuzlu karışım suyu ağrının olduğu bölgede gezdirmek çürük dişin bölgesindeki bakteri üremesine karşı doğal bir antiseptik etki oluşturacaktır.

-Ağrıyan dişimiz için diğer bir doğal çözüm ise, karanfil çiğnemektir. Karanfilin içinde doğal olarak ihtiva ettiği antiseptik ve antibiyotik özellikleri çürümüş ve ağrıyan dişin etrafındaki bakterileri öldürerek dişi rahatlatmakta.

Diş apsesine ne iyi gelir'e cevap verecek olursak ; Uzmanların ortak fikri, acil olarak bir diş doktoruna başvurmaktır. Bir dişte eğer bir apse var ise, enfeksiyon daha hızlı şekilde yayılmaktadır ve sorun dişten çıkıp baş bölgesindeki diğer organlarada tehlikeli bir hale gelmektedir. Bununla birlikte, eğer hemen Acilen bir uzmana görülemiyor isek kendimize zaman kazandırmak için vakit kaybetmeden ilk yardıma başlamamız lazım, bunun icin ise ; bir buzlu torbanın etrafını tülbent ile sardıktan sonra 'yüzümüzü soğuğun yakmaması için' apsenin olduğu bölgeye 15'er dakika ara ile saatte 4 defa kompres yapmak kesinlikle faydalı olacaktır.

Diş için antibiyotik kullanımı 

Uzmanlar tarafından bu konu ; Kesinlikle bir uzman yönlendirmesiyle olması gerektigidir... Antibiyotikler bilinenin aksine çok güçlü yan etkilere sahip ilaç gruplarıdır ve özellikle sindirim sistemine ve boşaltım sistemine, (mide ve böbreklerimize) sürekli ve bilinçsiz tüketimin de ciddi hasarlar verebilmektedir. Her diş ağrısı çektiğimizde antibiyotik kullanmak için yeterli bir sebebimiz olmuş olmuyor ayrıca kullanmak veya kullanmamak da bizim seçebilecegimiz opsiyonel bir durum değildir. Diş ağrısının birden fazla sebebi olabilmektedir. Antibiyotik tedavisi olabilmek için çüriyen dis bölgemizde apse ve benzeri enfeksiyon oluşması lazım.

Aynı zamanda 20 lik dişler içinde geçerli olan yukardaki bilgilere ek olarak da nar suyu içmeyi önerebiliriz. 20 lik dişler bir sağ alt ve üst bir de sol alt ve üst bölge olmak üzere toplam 4 adettir.

 

Diş ağrısına ne iyi gelir? Dişlerim sızlıyor. Diş ağrısını anında geciren şeyler. Diş ağrısı.

Kaynak: Editör: Sare Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı