google-site-verifica
Haber Detayı
14 Mart 2020 - Cumartesi 09:11 Bu haber 100320 kez okundu
 
Diyanet İşleri'nin Cuma Namazıyla İlgili Açıklaması !
Cuma namazı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu ve sosyal medya algısına yenilinmemesi gerektiğine vurgu yaptı!
GÜNDEM Haberi
Diyanet İşleri'nin Cuma Namazıyla İlgili Açıklaması !

DİYANET CUMA NAMAZINI KALDIRDI MI?

 

Diyanet İşleri Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde, DSÖ tarafından global çapta bir tehdit olarak ilan edilen, henüz tedavisi bulunamayan korona virüsü yani covid19 nedeniyle Cuma namazlarıyla ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılması hasıl olmuştur, ifadeleri kullanılarak şunlara yer verildi;

 

Cuma Namazları Farzdır

 

"Cuma namazı; Kitap, Sünnet ve icmâ ile sabit olup, cemaatle kılınan ve şartlarını taşıyan her mükellefin yerine getirmesi gereken farz bir namazdır. Bununla birlikte can ve mala yönelik tehlikeler ve hastalık gibi çeşitli mazeretlerin, Cuma namazına gitmemeyi mubah hale getirdiği bilinmektedir. Bu kapsamda hasta olup Cuma namazına gittiği takdirde hastalığının artmasından veya uzamasından endişe eden kimselerin Cuma namazı kılmakla yükümlü olmadığı kaynaklarımızda açıkça ifade edilmiştir. İslam’ın hayatın korunmasına yönelik aldığı önlem olarak bulaşıcı hastalık durumu da, aşağıda zikredilen şartlar çerçevesinde Cuma namazıyla ilgili bir mazeret olarak değerlendilimiştir."Bu çerçevede; korona virüsü sebebi ile cuma namazı kaldırılmıştır-covid19 virüsünün görüldüğü ülkelerde yaşayan ve yüksek risk grubunda bulunan Müslümanlar mazeretli sayılacağından Cuma namazı yerine risk bulunmayan evlerinde öğle namazını kılabilirler.

-covid19 virüsü veya şüphe nedeniyle gözetim altında tutulanların, Cuma namazı veya başka bir gerekçeyle insanların toplu halde bulunduğu mekânlara gitmeleri hastalıgın yayılmasına sebebiyet vereceğinden caiz değildir.

 

Kamu Sağlığının yararına bir karardır


-Kamu sağlığını korunmasına ilişkin yetkili otoritelerce karar alınması halinde, hastalığın yayılmaması için karantina kapsamında tutulan bölgedeki kişilere bulaşma bulaştırma risk faktörü çok olduğu için Cuma namazı farz değildir. Bu sebeple kişilerin, belirtilen çağrıyı veya sınırlamayı hiçe sayarak cemaate katılması caiz değildir. Bu kişiler, Cuma namazı yerine evlerinde öğle namazını kılmalıdırlar.

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Etiketler: Diyanet, İşleri'nin, Cuma, Namazıyla, İlgili, Açıklaması, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı