Haber Detayı
08 Şubat 2020 - Cumartesi 20:41 Bu haber 527 kez okundu
 
Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?
Kulaktan dolma bilgilerle hayatımıza, sağlığımıza yön verenlere değil araştırılmış, kanıtlanmış, test edilmiş, bilgiler ışığında hareket etmeye ne dersiniz?
SAĞLIK Haberi
Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

(Yanlış) Karbonat Dişleri Beyazlatır


Karbonat iri taneciklere sahip olduğu için, dişin mine tabakasını çizer ve aşındırır. Bunun sonucunda dişler parlaklığını yitirir. Aşınan ve çizilen tabakanın sigara, kahve ve çay lekeleriyle dolması daha kolay olur. Bu tüketilen maddeler ve gıdalar dişleri eskiden olduğundan dahada sarı bi görünüme kavuşturur.

 

 

(Yanlış) Ekmek Kilo Aldırır


(İşlenmiş beyaz un hariç) Ekmek en önemli enerji kaynaklarımızdan olan kompleks karbonhidrata sahiptir. Ekmeği her ana öğünümüze alabiliriz. Bir dilim olmak kaydıyla ana öğünlerde tüketilen ekmek diyetimizin başarıya ulaşmasına yardımcı olacaktır. Ekmek tüketmeyen insanları gözlemlediğimiz zaman en dikat çeken özellikleri pilav, makarna türü yine karbonhidrat ama yağlı besinler tüketmeleridir. Dikkat edersek ekmek değil ama yerine tüketilenler kilo almamıza neden olabilir.

 

 

(Yanlış) Kilo Vermeye Yardımcı Bitkisel Ürünler Güvenlidir


Artık çoğumuz kilo vermek için alternatif yollar denemekteyiz. Bu yöntemlerin başında gıda olarak aldığımız içecek ürünleri, haplar ve bitkisel ürünler geliyor. Dengeli beslenme ve spor olmadan, bitkisel ürünlerle yada takviyelerle kilo vermeye çalışmak, kesinlikle sonuç vermeyecektir ve zaten günümüzde ki bitkisel ürünlerin, denetim sorunu ve alternatif tıp denen durumun gerçekçiliği henüz kanıtlanmamıştır.

 

 

(Yanlış) Sporcu İçeceğiyle Enerji İçeceği Aynı Şeydir


Bilinenin aksine, sporcu içeceğiyle enerji içeceği aynı şey değildir. Sporcu içeceği, antrenman sırasında kaybedilen minerali, suyu, ve az miktarda şekeri geri kazanmamıza yardımcı olur ve antrenman yorgunluğunu bi nebze alır. Enerji içecekleri ise yüksek oranlarda uyarıcılar (kafein ve guarena) içerir. Antrenman sonrası kulanımı tehlikelidir, çünkü azalmış olan enerji depolarındaki enerjiyi kulanarak vucudu ayakta tutmaya yarar. Antrenman öncesi kulanımı ise, kan akışını yüksek oranda artırdığı için kalp ritim bozuklukları ve krizlerine yol açabilmektedir.

 

 

(Yanlış) Yağlar Zararlı Besin Kaynaklarıdır.

 

Vucudun en karmaşık organı olan beynin yüzde 60ı yağdır. Buna istinaden vucudumuzdaki her hücrenin dış kısmı yağ ile çevirilidir. Yağlar aynı zamanda A ve E vitaminlerini hücreye taşımaklada görevlidir ve yine zamanda bağırsakların iyi çalışmasıda alınan dışardan yağlarla sağlanmaktadır. Bu nedenle yağı menülerden çıkarmak yerine az ve kaliteli yağları tercih edin. Örneğin ; Tereyağı.

 

 

(Yanlış) Yemekten Sonra Yenen Meyve Yağlandırır.


İkinci porsiyonunuzun yerine yiyeceğiniz bir porsiyon meyve, daha az kolori alımını dolayısıyla daha az yağlanmayı sağlamaktadır. Yemekler doygunluk sağlamıyor ve size ikinci porsiyona götürüyor ise bunun yerine meyve tüketin Ör. Elma.

 

Canan Karatay hocanın ağzından. TIKLAYIN

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Etiketler: Doğru, Bilinen, Yanlışlar, Nelerdir?,
Yorumlar
Haber Yazılımı