Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc meta name="googlebot" content="indexs, follov" />
Haber Detayı
24 Aralık 2020 - Perşembe 12:11
 
Donald Trump, Türkiye'ye yaptırım kararını veto etti
Trupm 2021 Yılı savunma bütçesini veto etti.
DÜNYA Haberi
Donald Trump, Türkiye'ye yaptırım kararını veto etti

Donald Trump, Türkiye'ye yaptırım kararını veto etti

Gündemin nabzı. Donald Trump, Türkiye'ye yaptırım kararını veto etti. Donald Trump, Türkiye'ye yaptırım kararını da bulunduran 2021 savunma bütçesini veto etti. 

Rusya'dan satın alınan S-400 hava savunma sistemleri sebebiyle Türkiye'ye uygulanacak olan yaptırımları öngören maddelerin bulunduğu 2021 savunma bütçesi Trump tarafından veto edildi ama Trump savunma bütçesini beklemeden, CAATSA yaptırımlarını barındıran paketi onaylamıştı.

Başkan Trump, "Ne yazık ki, bu tasarı, kritik ulusal güvenlik konularını kapsamaktan yoksundur ve benim, Amerika'yı öncelediğim ulusal güvenlik ve dış politika eylemlerim ile çelişmektedir. Bu yasa tasarısı, Çin ve Rusya'ya bir hediyedir." dedi.

Fakat temsilciler Meclisi ve Senatodan 3'te 2'den büyük oy çokluğuyla geçen tasarı, yeniden Kongreye dönüp yine aynı çoğunluğu yakalarsa bu sefer Trump'ın vetosu geçersiz sayılabilecek.


Tasarıda...

Rusya ile askeri ilişki sınırlamaları artırılıyor.

Tasarıda, ABD ordusunun Rus ordusu ile ilişkilerine dair kısıtlamaların artırılması ve Rusya’nın Kırım’daki egemenliğini tanıyacak hareketlerin yasaklanmasına dair maddeler ön plandaydı.

Rusya’ya yönelik faaliyetlerden biri olarak tasarı, Ukrayna’ya 75 milyonu silah olarak 250 milyon dolarlık savunma yardımı yapılmasını da içeriyor.

Güney Kore ve Almanya’daki asker sayısının azaltılmaması isteniyor.

Tasarıda, Türkiye’nin aldığı 6 adet F-35 uçağının da ABD Hava Kuvvetlerince kullanılması...

ABD vatandaşı siyahi George Floyd’un öldürülmesinin ardından  yaşanan olaylarda gündeme gelen Konfederasyoncu generallerin isim ve heykellerinin kaldırılması...

Tasarıda, ayrıca Türkiye’nin S-400’leri almasının ardından ABD Hasımlarına Yaptırım Yoluyla Mücadele Yasası (CAATSA) gereğince, Rusya ile önemli olarak kabul edilen ve NDAA’nın yasalaşmasının ardından 30 gün içerisinde Türkiye’de S-400 alımına müdahil olanlara CAATSA yaptırımlarının uygulanması istendi.

 

Yaptırımların kaldırılmasının şartları ise;

"Başkan, yaptırım uyguladıktan sonra 1 yıl içerisinde Kongrenin gerekli komitelerine, Türkiye’nin veya yaptırım uygulanan kişilerin artık S-400’leri yada bunların yerine herhangi bir Rus sistemini bulundurmadığını, Türk topraklarında Rus hükümeti veya şirketleri adına herhangi bir Rusya vatandaşının S-400’leri çalıştırmadığını onayladıktan sonra Türkiye’den, Türk hükümetinin veya hükümet adına başka bir tarafın S-400 veya onun yerini alabilecek bir sistemi tekrar edinmek için CAATSA’nın 231. bölümünün kapsamına girecek herhangi bir faaliyete girmeyeceğine dair taahhüt aldıktan sonra yaptırımlar kaldırabilir."
 
Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı