google-site-verifica
Haber Detayı
14 Mart 2020 - Cumartesi 09:29 Bu haber 100336 kez okundu
 
Donald Trump'un Covid19 için Ulusal Acil Durum Başlattı!
50 milyar dolar acil ihtiyaç fonunu açtı!
SAĞLIK Haberi
Donald Trump'un Covid19 için Ulusal Acil Durum Başlattı!

TRUMP, CORONA SEBEBİYLE "ULUSAL ACİL DURUM" İLAN ETTİ

 

Son dakika haberler. ABD Başkanı Donald Trump, yeni tip Coronavirüs sebebiyle ülke genelinde "ulusal acil durum" ilan etti. Trump, ABD'de etkisini hızla artıran Corona salgınına dair Beyaz Saray'da bir basın toplantısı yaparak, ABD'nin aldığı erken tedbirlerden dolayı virüsün daha da yayılmasının önüne geçtiklerini savundu. Donald Trump, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) virüsün yeni kriz merkezinin Avrupa olduğunu açıkladığına da dikkat çekti. www.gundeminnabzi.com

 

ACİL DURUM FONU

 

Gündemin nabzı. ABD Başkanı Trump, "Resmi olarak ulusal acil durum ilan ediyorum. Bunlar çok önemli 2 büyük kelime." dedi ve 50 milyar dolara kadar acil durum fonunun erişime açılacağını söyledi. Trump, "Corona ile ilgili şu anda farklı bir safhaya geçtik. Ulusal acil durum kararını da bu nedenle aldık." Trump, "Bazı Avrupa ülkeleri ile seyahati yasaklamak isabetli bir karardı. Kolektif bir eylem, ortak fedakarlık ve ulusal kararlılıkla virüs tehditinin üstesinden geleceğiz. Avrupa'ya seyahat yasağı listesinde yer almayan İngiltere'de de vakalar arttı. İlerleyen süreçte İngiltere'yi de bu listeye alabiliriz." dedi.

 

TESTLERİN SAYISINI ARTIRACAĞIZ

 

Tüm eyaletlerin "acil durum operasyon merkezleri" kuracağını söyleyen Trump, ülkedeki tüm hastanelerede seslendi; "Ülkedeki tüm hastaneleri acil durum hazırlık planlarını devreye sokmaya ve böylece her yerdeki Amerikanların ihtiyacını karşılamaya çağırıyorum." diye konuştu. New York başta olarak eyaletler ile de yakından çalışıyoruz diyen Trump, Sağlık Bakanı Alex Azar'a verdiği yetki ile sağlık çalışanları ve hastanelere de virüs ile mücadelede maksimum esneklik tanındığını belirtti. Trump, vatandaşlarının ihtiyaç duyduğu sağlık hizmetlerine ulaşmasının kolaylaşacağını kaydederek, 'testlerin de sayısını artıracağız.' dedi.

Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Etiketler: Donald, Trump'un, Covid19, için, Ulusal, Acil, Durum, Başlattı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı