Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc
Haber Detayı
11 Şubat 2020 - Salı 18:58
 
Drone’unu kaydettirmeyene 9 bin TL ceza!
Sabiha Gökçen Hava Limanında olanlardan sonra Dronu'nu kaydettirmeyenlere 3 bin ile 30 bin arasında para cezası kesilecek.
GÜNDEM Haberi
Drone’unu kaydettirmeyene 9 bin TL ceza!

Drone’unu kaydettirmeyene 9 bin TL ceza!

 

Son dakika haberler, Türkiye Sabiha Gökçen havalimanındaki uçak kazasını konuşuyor bu arada Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü para cezalarını artırdı. Yeni cezalar şu şekilde olacak, zorunlu kurtarmaya yardım işlemleri ile can ve mal güvenliğini korumaya yönelik tedbirler dışında araştırma ve soruşturmanın selametle yürütülmesini engelleyen kişilere 31 bin TL'ye kadar para cezası verilecek.

 

Drone'unu kaydettirmeyen ise 9 bin 13 TL ödeyecek.

 

Gündemin nabzı, Resmi Gazete’de bugün yer alan düzenlemeyle sivil havacılıkta uygulanacak para cezaları arttı. 2920 sayılı Türk Sivil Havacılık Kanununa göre Verilecek İdari Para Cezalarına İlişkin Tebliğ yeniden şekillendirildi. Buna göre zorunlu kurtarmaya yardım işlemleri ile can ve mal güvenliğini korumaya yönelik tedbirler dışında araştırma ve soruşturmanın selametle yürütülmesini engelleyecek işler yapanlar, Ulaştırma Bakanlığı’ndan işletme ruhsatı edinmeyenler, işletmeciler tarifeli uçuşlarda istek olmasına rağmen uçuşlarında posta taşımazlarsa, Denetim için istenen teknik ve ekonomik bilgiler vermeyenler, Uçak sicilinde alacaklı haklarına ilişkin ipotek, haciz ve bunun gibi şerh ve kayıtlar bulunmaması şartıyla sicile kayıtlı bir Türk sivil hava aracı, Ulaştırma Bakanlığı’nca, Genelkurmay Başkanlığı ile Dışişleri Bakanlığının görüşü alınıp yabancı gerçek veya tüzel kişilere veya 49 uncu maddede yazılı özelliklere sahip olmayan kişilere, yalnız bunlar namına işletmek üzere bırakılmaması durumunda, kanundaki ceza tutarı 1.000 ila 10 bin TL arasında şimdi bu 3.182 TL ila 31 bin 905 TL arasına yükseltildi.

 

DRONE’UNU KAYDETTİRMEYENE 9 BİN 13 TL CEZA KESİLECEK

 

İnsansız Hava Araçları’nı (drone) kayıt ettirmeyenler ise büyük bir para cezası ile karşılaşacaklar. Araçlarını kayıt sistemine kaydetmeyenlere verilecek para cezası 9 bin 13 lira olarak belirlendi. Kayıt sırasında gerçeğe aykırı beyanda bulunanlara ise 18 bin 25 lira idari para cezası kesilecek.

Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı