Bumerang - Yazarkafe
Haber Detayı
06 Haziran 2020 - Cumartesi 17:55 Bu haber 346 kez okundu
 
DSÖ Sürekli Değişen Maske Açıklaması !
Dsö'den şasırtan açıklama!
GÜNDEM Haberi
DSÖ Sürekli Değişen Maske Açıklaması !

 

 Gündemin nabzı, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) maske konusunda fikrini değiştirdi!

 DSÖ'ndeki bir Dr. Olan Maria Van Kerkhove, 'tıbbi maske yerine kumaş maske kullanılmasını' önerdi. Van Kerkhove, yaptığı ilginç açıklamada "Bu doğru olarak uygulanırsa, potansiyel bulaşıcı damlacıklara karşı bir bariyer olabilir" diye ifade etti.

Son dakika haberler, Korona virüsü dünya genelinde can almaya devam ederken, salgın sürecinde en tartışmalı kurumlardan biri de Dünya Sağlık Örgütü oldu.

Dünya genelinde etkisini sürdüren salgına karşı gerekli uyarıları zamanında yapmadığı yönünde başta ABD tarafından olmak üzere ağır eleştirilerin yöneltildiği Dünya Sağlık Örgütü, yaptığı çelişkili açıklamalarla da okları üzerine çekmeye devam ediyor.

 

Koronavirüs Aşısıyla İlgili Son Gelişme!


www.gündeminanbzi.com Covid-19, Korona virüsüne karşı mücadelede sosyal mesafenin yanı sıra ilk akla gelen korunma yöntemlerinden biri de maske oldu. Çoğu ülkede toplu taşımada ve market gibi kapalı alanlarda maske takma zorunluluğu bulunurken, Sağlık Örgütü maskenin koruyuculuğuna tartışma kapısı aralamıştı.


Dünya Sağlık Örgütü hasta olanların virüsü bulaştırmamak için maske takması gerektiğini, buna karşın sağlıklı kişilerin ise maske takmasına gerek olmadığını duyurmuştu. Sağlık örgütünden bu seferde, bu öneriyi değiştirdikleri yönünde bir açıklama geldi.

DSÖ'den Dr. Maria Van Kerkhove, sağlıklı kişiler de dahil olmak üzere herkesin kamuya açık ortak kullanım alanlarında maske takmasının zorunlu olduğunu söyledi.

 


KUMAŞ MASKELER DE KORUYOR
 


Bilinen Cerrahi maskelerin koruyucu özelliğinin yanı sıra kumaş maskelerin de koruyucu olduğunu ifade eden Kerkhove, “Yeni araştırma sonuçlarımız var. Kanıtlar gösteriyor ki, eğer düzgün bir şekilde kullanılırsa enfeksiyon taşıyan potansiyel damlacıklara karşı koruyuculuk sağlar” diye ifade etti.

Kerkhove, ayrıca bilinen maske kullanımına rağmen sosyal mesafeyi de elden bırakmamakda fayda olduğunu yineledi.

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Etiketler: Gündemin nabzı, dünya sağlık örgütü, dsö, covid 19, korona virüsü, www.gundeminnabzi.com, kumaş maske,
Yorumlar
Haber Yazılımı