Haber Detayı
04 Eylül 2020 - Cuma 11:15
 
Düğünler Yasaklandı mı, İptal mi Oldu?
Yapılacak düğünler artık nikah merasimi tarzında yapılacak, düğün ve nikahlar için öngörülen süre ise en fazla 1 saat olacak
GÜNDEM Haberi
Düğünler Yasaklandı mı, İptal mi Oldu?

Düğünler yasaklandı mı, iptal mi oldu?

 

Geçtiğimiz günlerde sadece Adana, Kayseri, Ağrı, Ankara, Konya, Bursa, Çorum, Diyarbakır, Şanlıurfa, Erzurum, Gaziantep, Mardin, Van ve Yozgat gibi 14 ilimizde izine kapatılan sokak ya da köy düğünü, nişan, sünnet için yapılan düğünler, kına vb. etkinliklere, bu eylül ayının 4'ü cuma günündan itibaren ülkenin tamamında yasaklanacak.

Yapılacak düğünler artık nikah merasimi tarzında yapılacak, düğün ve nikahlar için öngörülen süre ise en fazla 1 saat olacak. Merasimlerde dans edilmesi, oyun oynanması ve toplu yemek dağıtımı, ikramı da dahil olmak kaydıyla her çeşit yiyecek-içecek servisi yapılmasına müsaade edilmeyecek.

Damat veya gelinin en yakın yani birinci ve ikinci derece akrabası olmayan 65 yaş üstü ve 15 yaş altı çocukların merasimlere katılması yasaklanacak. Yukarıda bahsettiğimiz merasimler içinde en az bir kamu denetçisi olacak şekilde persinel görevlandirilip denetimin yapılması ve kurallara uyulması sağlanacak.

Koronavirüs Bilim Kurulu, İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığının dün yapmış olduğu toplantıda verilen tavsiye kararı ile Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın vermiş olduğu talimatlar ışığında bütün ülke valiliklerine "Covid 19 Tedbirleri" ek genelge gönderildi.


Bu kapsamda 81 ilde;

1. Düğünlerin hiçbir etkinliğine "Sokak/köy düğünü, sünnet düğünü, kına gecesi, nişan" izin verilmeyecek.

Sokak ve köy düğünleri yasak

2. Nikah merasimi tarzında olanlarında 1 saat içersinde sonlandırılması gerekecek.

3. Salonlardaki dans ve oyun pisti alanları düğün ya da nikah yapılacak mekanlar da merasim kurallarına göre düzenlenecek "kapatilacak yada koltuk/sandalye konulacak" ve sandalye koltuk koyma düzeni sosyal mesafe kurallarına uygun olacak şekilde düzenlenecek.

Dans edilmeyecek
4. Merasim şeklinde yapılması yeniden düzenlenen düğünler ve nikahlarda toplu yemek servisi veya ikramı, kapalı su hariç hiçbir şekilde yapılamayacak.

5. Düğün sahibi damat ve gelinin Birinci ve İkinci derece akrabaları hariç 65 yaş üstü ve 15 yaş altı vatandaşların merasimleri katılması yasaklanacak

6. Merasim şeklinde yapılması planlanan nikah veya düğün törenlerinde bir Denetçi kamu görevlisi görevlendirilecek ve denetimin sağlıklı yapılması sağlanacak.


7. Kontrollü sosyal hayat döneminde başlıca belirlenen prensipler olan maske temizlik ve mesafe kurallarına ek olarak nikah ve düğün merasimleri şeklinde düzenlenen bu ek genelge ile düzenlenmiş suçlar dışında kalan ve daha önce valiliklere gönderilmiş genelgeye bağlı kalınarak Sağlık Bakanlığı koronavirüs salgın ve yönetim çalışma rehberindeki yer alan bütün kurallara eksiksiz uyulması sağlanacak.
Koltuk düzeni nasıl olmalı

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı