Reklam, reklam vermek istiyorum
Haber Detayı
13 Ocak 2022 - Perşembe 09:29
 
Dünya Düz Mü Yuvarlak Mı?
İslamda Dünyanın Şekli...
TEKNOLOJİ Haberi
Dünya Düz Mü Yuvarlak Mı?

Dünya Düz Mü Yuvarlak Mı?

 

Gündem son dakika internet haberleri Düz dünya. Düz dünyacılar. Düz dünya ayetleri. Düz dünya hadisleri. Düz dünya haritası. Dünya düz mü yuvarlak mı kuran?

Dünya’nın düz olduğuna inananlar, dünya’nın gerçek şeklinin düz olduğunu ve bunun insanlardan saklandığını iddia ediyor.

Düz Dünyacılar

 
Dünya düzdür diyenlerin sayısı gittikçe artıyor hatta, Düz Dünya Topluluğu - Flat Earth Society adında bir de grupları var. Türkiye de ise bir Düz Dünya Derneği kurulmuştur.
Düz dünya haritası
Bazı araştırma şirketleri ABD’de yaptığı araştırmada, gençlerin sadece yüzde 66’sının Dünya’nın yuvarlak olduğunu düşündüğünü ortaya çıkardı. Genç kesimin bir kısmı ise düz dünyaya şüpheli bakıyor.

Ortaçağ’da Kilise, Dünya’nın düz olduğunu iddia etsede dönemin fizikçileri bu fikre karşı çıkıp, Dünya’nın yuvarlak olduğu yönünde araştırmalar yürüttü. Şu anda modern dünya, Dünya’nın yuvarlak olduğunu kabul ediyor ve hemen hemen tüm bilimsel çalışmalar bu yönde yapılıyor.

İslamda Dünyanın Şekli

 
İslam dünyasında bazı İslam alimleri Dünya’nın düz olduğunu savunurken, bazı bilginler ise yuvarlak olduğunu savunmuştur. Gazzâli Dünya’nın yuvarlak olduğu düşüncesindedir.
 

Kuran'da Dünya Düz Mü Yuvarlak Mı?

 
İslamda bazı ilim adamları dünyanın düz olduğuna, bazıları da yuvarlak olduğuna inanmakla birlikte modern dünyada yuvarlak dünya teorisi daha yaygın ve kabul edilir durumdadır.

Düz dünyaya inananların örnek gösterdiği ayetlerden biri:

Rabbiniz ki, sizin için yeri döşek, göğü bina kılmıştır. Gökten su indirmiş, bununla sizin için rızık olarak çeşitli ürünler çıkarmıştır. Artık siz de bile bile ona eş ve ortaklar koşmayın. Bakara 22


Yuvarlak dünyaya inananların örnek gösterdiği ayetlerden bir kaçı:

Dağları görürsün de, donmuş sanırsın; oysa onlar bulutların sürüklenmesi gibi sürüklenirler. Herşeyi sapasağlam ve yerli yerinde yapan Allah'ın sanatıdır bu. Şüphesiz O, işlediklerinizden haberdardır. Neml, 27/88

Ey cin ve insan topluluğu! Göklerin ve yerin kuturlarından geçmeye gücünüz yetiyorsa haydi çıkın. Çıkamazsınız, ancak bir imkan ile çıkabilirsiniz.” Rahman, 55/33

Kuturlar, 'çaplar' demektir. Çap ise yuvarlak bir şekildir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dünyanın dönüş hızı arttı mı?
Kaynak: Editör: S Çndk
Etiketler: Düz dünya, düz dünyacılar, düz dünya ayetleri, düz dünya haritası,
Yorumlar
Haber Yazılımı