Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc
Haber Detayı
26 Haziran 2020 - Cuma 13:30
 
Dünya Üzerindeki En Ürkütücü 4 Hastalık
Hastalıklardan müzdaripseniz birde bu haberimize bir göz atmalısınız
SAĞLIK Haberi
Dünya Üzerindeki En Ürkütücü 4 Hastalık

Dünya Üzerindeki En Ürkütücü 4 Hastalık

Bacakları doğuştan yapışık, ciddi şişlikler, Lenfödem, tropikal, tedavisi malesef yok, 8 milyonda ancak 1 kişide, yaşlılık hastalığı, gigantizm, büyüme hormonu salgılaması, bacakları doğuştan yapışık, nadir görülen hastalık

 

1 - Sirenomelia-Deniz Kızı Sendromu
Sirenomelia

Duyulmamış hastalıklar bölümümüzde yine nadir görülen hastalıklardan Sirenomelia var. Bu şekilde doğan çocukların bacakları doğuştan yapışık oluyor. Bu şekilde doğan çocuklar deniz kızını andırıyorlar.

Bu şekilde doğan çocuklar malesef kısa ömürlü oluyorlar. Bacakları operasyonla ayrılsa dahi, böbrek ve boşaltım sistemleri yeterince gelişmediği için yaşamaları zor oluyor. 2 - Akromegali - Büyüme Hastalığı - Devlik

Akromegali

Akromegalinin meydana geliş sebebi; beynin hipofiz bezinin aşırı büyüme hormonu salgılamasından dolayıdır.

Hastalık büyüme çağı tamamlanmadan önce meydana gelirse bunun adına gigantizm denir ve kişide dev bir görüntü meydana gelir ve eğer büyüme vücut gelişimi tamamlandıktan sonra meydana gelirse bu durumda da sadece burun, çene, el ve ayaklarda büyüme gerçekleşir.

Bu hastalıkta saç telleri kalın, diş araları ayrık, dudaklar ve ses kalındır. Hastalığın cerrahi müdahale ile tedavisi büyüyen kemiğin küçültülmesi şeklinde sağlanır. İlaç tedavisiyle de hormonlar kontrol altına alınmaya çalışılır.


3 Progeria - Erken Yaşlanma Hastalığı
Erken yaşlanma

Halk arasında yaşlılık hastalığı olarak dile getirilen progeria, genetik bir hastalıktır. 8 milyonda ancak 1 kişide görülür. DNA yapısındaki telomer zincirinin kısalmasından kaynaklanır ve şu an bir tedavisi malesef yok.

Progeria'da saçların tamamı veya bir kısmı dökülüp, kel kalan kafada ise damarlar belirgin bir şekilde fark edilir. 70 yaşındaymış gibi bir görünüm vardır. Çene ve diş yapısı az gelişmiştir bu nedenlede dişlerde çürükler mevcuttur. Zeka geriliği yoktur. Bu hastalıkla doğan çocuklar ortalama 13 yıl yaşamaktadır.4 - Elefantiyazis - Fil Hastalığı
Fil hastalığı
Fil hastalığı olarak anılan Elefantiyazis veya Lenfödem daha çok tropikal iklimlerde yaşayan insanlarda görülür.

İpliksi solucanın larvalarının sivrisinekler tarafından taşınıp, insanlara bulaştırılması şeklinde meydana gelir.

İlk olarak el ve ayaklarda şişme başlar. Daha sonra bacak, üreme organı etrafında ve kollarda çok ciddi şişlikler meydana gelir. Bu şişlikler ağrı yapar. El ve ayak parmaklarının hareket kabiliyeti azalır. Bu hastalığın görülme oranı bir hayli fazladır.

Fil hastalığı en çok kanser dokusunun lenf yollarını tıkaması ve ameliyattan sonra lenf yollarının zarar görmesiyle de oluşur.

Fil hastalığı eğer solucan larvalarından dolayı meydana gelmişse, vücuttaki yetişkin solucanların ölmesini sağlayacak ilaçlar kullanılarak tedavisi yapılır.

 

Kaynak: Editör: Sare Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı