Haber Detayı
28 Eylül 2020 - Pazartesi 16:32
 
Dünyanın En Büyük GES Projesi: Binde 1'ini Karşılayacak
KONYA'ya bağlı Karapınar ilçesinde 20 bin dönüm alan üzerine kurulumu başlayan GES, elektrik üretmeye başladı bile.
TEKNOLOJİ Haberi
Dünyanın En Büyük GES Projesi: Binde 1'ini Karşılayacak

Dünyanın En Büyük GES Projesi

 
Gündemin nabzı, KONYA'ya bağlı Karapınar ilçesinde 20 bin dönüm alan üzerine kurulumu başlayan GES, elektrik üretmeye başladı bile. Tek parsel (parça) üzerinde inşaatı süren dünyanın en büyük GES'i olan projenin, tamamının 2023 yılında bitmesi hedefleniyor. Kalyon Holding Enerji Grubu İcra Kurulu Üyesi Dr. Murtaza Ata, "32 ayda burayı bitireceğiz. Buraya 1300 megavat panel kuracağız. Dolayısıyla 2023 yılının Mayıs-Haziran ayları gibi tamamı bitmiş olacak. Bittiğinde yılda 2 milyar 600 milyon kilovat saat elektrik üreteceğiz" diye açıklama yaptı.
Ges kurulumu
Yenilenebilir enerji kaynağı (YEKA) 1 projesi kapsamında kurulumuna süren Konya Karapınar GES, tamamlandığında toplamda 1300 megavat üretim gücüne sahip olacak. Karapınar YEKA’da 20 bin dönüm araziye kurulacak toplam 3,5 milyon adet panelli güneş enerji sisteminin 32 ayda bitirilmesi öngörülüyor. Bir ayda yaklaşık olarak 104 bin adet paneli kurmayı hedefleyen ekip, şimdiye kadar 10,200 panel kurarak elektirik üretmeye başlamışlar.
 
 

Dev Proje

Kalyon grup
Dev pojenin en büyük özelliklerinden biriside, tek parsel üzerine kurulmuş olan dünya da tek en büyük GES olduğunu vurgulayan Kalyon Holding Enerji Grubu İcra Kurulu Üyesi Dr. Murtaza Ata, "Şu an da tek parsel üzerinde bir yatırımcı tarafından yapılan dünyanın en büyük güneş santrali alanındayız. Burası bir güneş ovası. 20 milyon metrekarelik bir alan burası. Baktığınız zaman bir ucundan bir ucunu görmeniz imkansız. Boyut çok büyük" diye ifade etti.
 
 

Pannelerin Yüzde 75'i Yerli İmkan

Yerli ve milli
Dev projede Santrale takılan panellerin yüzde 75’in üzerindeki kısmı yerli imkanlarla üretildiğini belirten Ata, "O dönemin Enerji Bakanı Sayın Berat Albayrak’ın da gerçekten kişisel olarak çok önem verdiği bir proje. Çünkü bu proje Türkiye tarihinin en önemli stratejik projelerinden biri. Birincisi yenilenebilir enerjinin payını artıracak bir girişim bu. Yenilenebilir enerjinin payını artırmak demek Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığının daha yönetilebilir kılmak demek. İkincisi yenilenebilir enerji teknolojilerini de milli imkanlarla yerli olarak üretilmesini hedefleyen bir proje. Dolayısıyla bu projenin bir parçası olarak fabrika açılışını Sayın Cumhurbaşkanımız 19 Ağustos’ta yaptı. O fabrikada ürettiğimiz paneller ama ürettiğimiz derken vurgulamak istiyorum; silisyum minarelinden panel üretiyoruz. Yani minareli eritiyoruz, ingot (külçe) üretiyoruz. İngottan waferları (bir hammaddenin, disk bir plaka şeklinde hazırlanmış hali) kesiyoruz ince dilimleri. O dilimlerden hücreyi üretiyoruz. O hücreyi bir araya getiriyoruz ve gördüğünüz panelleri oluşturuyoruz. Dolayısıyla yüzde 75’in üzerinde bir yerlilikle bu paneller üretildi" dedi.
 
 

Enerji Üretimine Başlandı

 
Santrale yerleştirilen panellerin aynı zamanda üretime başladığınıda söyleyen Ata, "Tabii ki 1300 megavatın bitmesini beklemiyoruz. Bittikçe devreye alıyoruz. Bu görmüş olduğunuz alan şu anda enerjilendirilmiş bir alan. 4 megavatlık panel. 10 bin 300 adet, fabrikamızdan gelen panelleri yerleştirdik. Testlerini yaptık. Geçtiğimiz hafta sonu da Enerji Bakanlığımızın yetkilileri gelerek kabulünü yaptılar. Şu an da bu saha elektrik üretiyor. Milli şebekeye elektriği veriyor" diye ifade etti.
 
 

İhtiyacın Binde Birini Karşılayacak

 
Yola çıkılan bu dev projenin 32 ayda biteceğini vurgulayan Murtaza Ata, GES projesinin bir yılda 2milyar 600 milyon kv/s elektirik üretimi yapacağını belirtti. Ata "32 ayda burayı bitireceğiz. Fabrikamızın yıllık panel üretim kapasitesi 500 megavat. Biz buraya 1300 megavat panel kuracağız. Dolayısıyla 2023 yılının Mayıs-Haziran ayları gibi tamamı bitmiş olacak. Bittiğinde yılda 2 milyar 600 milyon kilovat saat elektrik üreteceğiz. Bu da 2-2,5 milyon insanın elektriğini karşılayacak. Türkiye’nin yaklaşık olarak o tarihteki yıllık tükettiği elektriğin binde birini üretmiş olacağız" diye ifade etti.
 
 
Toplam Proje Büyüklüğü 2Bin 600 Futbol Sahası
 
Santralin uzaydan görünebilecek ilk GES olacağını söyleyen Ata, santralin büyüklüğünün toplam 2 bin 600 futbol sahası büyüklüğünde olacağını söyledi.
 
Diğer GES sistemlerine göre, yüzde 12 daha fazla elektirik üretebilmek için gün doğumundan gün batımına kadar güneşi takip edebilen bir sisteme sahip olacak. 
Panellerin diğer bir özelliğide iki yüzününde elektirik üretebiliyor olması. Böylelikle yüzde 5 oranına elektirik artışıda buradan beklenmekte. Ayrıca, her yıl 1,5 milyon ton fosil yakıt ile çevreye karbondioksit salınımını dadurdurmuş olacak.
 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 
Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı