Haber Detayı
29 Ocak 2020 - Çarşamba 14:25 Bu haber 677 kez okundu
 
Dünyanın en ölümcül 12 hastalığı
Dünya üzerinde adı unutulmaya yüz tutmuş 12 tane hastalık var. Bu hastalıklar aşağıda sıralanmakta ve neredeyse dünyanın en ölümcül hastalıkları arasında yer almakta.
SAĞLIK Haberi
Dünyanın en ölümcül 12 hastalığı

 

Gündemin nabzı son dakika haberler sizin için araştırdı. Son senelerde hızla yayılan ve bulunduğumuz dönemede insanların korkulu rüyası haline gelen Ebola, Uluslararası Sağlık Örgütü'nün rakamlarına göre günümüze kadar 4 bin 493 insan hayata veda ederken, 8 bin 997 insanda bu hastalık ile uğraşıyor.

Bu ölüm vakkalarına karşın Focus'un yayımlamış olduğu dergide yer alan bir habere göre, Ebola Dünya'daki en tehlikeli ilk ona giren hastalıkları arasında yer almıyor.


Korkulan hastalıklar listemiz ise şu şekildedir:
 

 • Solunum yolları iltahaplanması


Genellikle akciğerin iltihaplanmasıyla oluşan aynı zamanda en yoğun rastlanılan ölümcül ve bulaşıcı bir hastalıktır. Her yıl büyük çoğunluğu çocuk ve yaşlılar olmak üzere toplamda 4 milyon kişi bu hastalıktan hayata veda ediyor. Unutulmamalıdır ki tıp alanında teknolojik gelişmeler ve erken tanı özellikle küçük yaştakilerin hayata tutunmalarında çok yararlı olmaktadır.
 

 • AIDS 

Yılda 3 milyona yakın kişinin muzdarip olduğu bu hastalıktan yaşamını yitirenler aynı zamanda sosyal damgalanmayada maruz kalıyorlar. Kan yoluyla bulaşan bu hastalık cinsel ilişki, öpüşme esnasında diş eti kanaması veya benzeri kan geçişi ve benzeri farkında olunmadan bulaşan diger sebepler ile hastalığa maruz kalınıyor. AIDS'in hanüz önüne geçilebilmiş değil bu yüzden, yeni vakalar hala yüksek oranda sürmekte.

 

 •  İshal 

Bulaşmasından hepimizin korktuğu fakat genel itibari ile sosyoekonomik manada geri kalmış ülkelerde ve bölgelerde daha yoğun rastlanılan hastalık katagorisinde olan kolera, tifo ve dizanteri benzeri ishal hastalıkları bilhassa küçük yaştaki çocuklarda etkili oluyor. Hastalıktan 1996'da 3 milyon kişinin ölümünden sorumlu bu hastalık çağımızda yalnız iki milyona indirilebildi.

 

 • Verem 

Tüberkloz'dan Dünyada yıllık 1 milyon 600 bin kişi hayatını kaybetmekte. Aile içi bulaşıcı özelliğe sahip bu hastalık akciğerin fonksiyonunu kaybetmesi ile alakalı. Özellikle sigara tiryakilerinin en bilindik hastalığıdır. Sigara içenlerin bu hastalığa yakalanma riski oldukça yüksektir.

 • Sıtma 

Bu tropikal hastalık Dünya'nın en tehlikeli enfeksiyon hastalıklarından birisidir. Tadivi edilmez ise eğer hastanın yaşama şansı neredeyse yok denecek kadar azdır. Hastalığı taşıyan küçük bir sinek sokması bu tür vakkalarda ölümcül olabiliyor. Sıtma hastalığı Dünya genelinde senede toplam 1 milyon insanın ölümüne sebep olmaktadır.

 • Kızamık

Kızamık hastalığında da dünya genelinde yılda bir milyon insan yaşamını yitirmekte. Bunların büyük çoğunluğu 10 yaş altı çocuklar. Kızamık aslında aşısı bulunan zararsız bir çocuk rahatsızlığı şeklinde görünsede, senede 1 milyon insan bu hastalık yüzünden hayata gözlerini yummaktadır. Genelde bu hastalığın seyrinde, çocuklarda kızamık sebebiyle oluşan beyin iltihabı ölümle sonuçlanmaktadır.

 

 • Uyku

Sadece tropik Afrika'da rastlanılan bu hastalikda çeçe sineği adı verilen bir canlı türünün sokmasıyla deri altına larvalarını yerleştirerek hastalığın bulaşmasını sağlar. Bu larvalar konak vücutta olgunlastıktan sonra konağı yemeye başlar. Bu hastalıktan (Tripanozomiyazı) Çeçe sineği senede 500 bin kişinin ölmesine sebep olmuştur.

 

 • Tetanos

Eskilerde halk arasında Kazıklı humma olarak da bilinen bir hastalıktır. Aşısı olan fakat buna rağmen yılda 300 bin insanın öldüğü bu hastalık türü topraktan ve paslı metallerden direk kan yolu ile kişiye bulaşır. Kişinin vucudunda acı veren kasılmalara sebep olan bu hastalığın halk arasındaki adı gülen hastalığıdır. Öyleki kasılmalar son safhalarında kişiye tebessüm ediyormuş, gülüyormuş görüntüsü vermektedir.

 • Boğmaca

Bu hastalıkta yine, yeni doğmuş bebeklerde görülüyor. Bordetella pertussis diye bir bakterinin yol açmış olduğu bu hastalık türü adındanda anlaşılacağı üzere üst solunum yollarını etkiler ve nefes almayı güçleştirerek durdurur. Adı bu yüzden boğmaca olarak kalmıştır. Bu hastalıktan da yıllık 300 bine yakın insan hayatını kaybedmtmektedir.

 • Menenjit

Beyin etrafını saran zarları iltihaplanmasıyla ortaya çıkan ve tedavi edilmez ise duymada kayıp ve sonunda ölümle biten bir hastalıktır. Belirtileri ise, baş ağrısı, miğde bulantısı, ışığa hassasiyet, boyunda serlik, boyun ağrısı, gibi sıralanabilir. Aşısı bulunduğu taktirde dünyada senede 160 ile 300 bin şahıs bu üç hastalık yüzünden yaşamını yitirmektedir. Ciddiyetinin anlaşılması açısından (Niğde kızılören köyünde menenjit teşhisi konulan bir çocuğa temas ettiği ögrenilen 10'un üstünde köylüye antibiyotik tedavisi başlatıldı.)

 

 • Hepatit B

Hepatit-b Halk arasında sarılık olarak bilinen bir karaciğer hastalığıdır. HBV olarak kısaltılmaktadır. İnsandan insana kan, kanlı ürünler ve enfeksiyon kapmış vucut sıvısı ile bulaşır. Ortak yemek kabından yemek, içecek içmek, aynı havuza kullanmak, öpüşmek, öksürmek, aynı tuvaleti kullanmak vs yollarla bulaşmaz. Taşıyıcıda akut veya kronik olabilir. Taşıyıcı fark etmez ise hastalık srozdan karaciğer kanserine kadar geniş bir alanda evrilebilir.

 • Frengi

Frengi, Halk arasında bel soğukluğu olarak geçer. Cinsel yolla cinsel bölgeleri hasta ederek bulaşır. En sık bulaşma şekli cinsel yoldur. Asıl adı Sifiliz'dir. Tedavisi yapılmaz ise beyin, sinir, göz ve iç organlarda ciddi hasarlara yol açarak beraberinde ölüm ile sonuçlanır.Cüzzam Nedir? Nasıl Bulaşır? Ülkemizde Kaç Kişide Cüzzam Vardır? TIKLAYIN

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Etiketler: Dünyanın, en, ölümcül, 12, hastalığı, Sağlık, sağlıklı yaşam, spor
Yorumlar
Haber Yazılımı