Haber Detayı
03 Ocak 2020 - Cuma 09:58 Bu haber 489 kez okundu
 
Eastmed projesi ile ilgili bilinmeyenler. Türkiyeyi nasıl etkiler ?
Sözcü Aksoy, Eastmed projesiyle ilgili yapılan anlaşmanın imzalanması ilişkin Bakanlığa yöneltilen bir soruya yazılı olarak yanıt verdi.
DÜNYA Haberi
Eastmed projesi ile ilgili bilinmeyenler. Türkiyeyi nasıl etkiler ?

Sözcü Aksoydan Son dakika bomba açıklama

 

Gündem haber de bu hafta ; Sözcü Aksoy, Eastmed projesiyle ilgili yapılan anlaşmanın imzalanması ilişkin Bakanlığa yöneltilen bir soruya yazılı olarak yanıt verdi. Sözde yapılan anlaşmanın imzalanmasının, Akdeniz bölgesinde, Türkiye'yi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni dışlamaya çalışan boş adımların yeni bir örneği olduğunu ve şaşırmadıklarını vurgulayan Aksoy, şu bilgileri aktardı; "Doğu Akdeniz’de en uzun kıyı şeridine sahip olan Türkiye’yi ve Kıbrıs Adası’nın doğal kaynakları üzerinde eşit haklara sahip olan Kıbrıs Türklerini yok sayan hiçbir proje başarılı olamayacaktır. Bu hususu bir kez daha uluslararası toplumun dikkatine getiriyoruz. Doğu Akdeniz’de bulunan doğal kaynakların değerlendirilmesinde ve ülkemiz dahil Avrupa’daki tüketim pazarlarına iletilmesinde en ekonomik ve güvenli güzergah Türkiye’dir. Buna rağmen hem bize hem Kıbrıs Türklerine iş birliği kapılarının kapatılması, aslında bazı ülkelerin iş birliği yerine kısır siyasi hesaplar peşinde koştuğunun açık göstergesidir. Bu tür kirli hesapların geçmişte olduğu gibi gelecekte de tutmayacağını proje sahiplerine hatırlatırız." Diye ifade etti.

 

Çıkaracakları gazı geçirecekleri güzergah

 

Doğu Akdeniz'den çıkarılması planlanan gazın küçük ada Kıbrıs üzerinden komşu ülke Yunanistan'a, oradan da İtalya'ya ulaştırılmasını hedefleyen Eastmed projesi, iki ülke lideri olan Rum Lider Nikos Anastasiadis, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ve İsrail Başbakanı Binyamin Natenyahu da davet edildiği törenle bugün Atina'da imzalanmıştı. AA

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör: Serkan Çendik
Etiketler: Eastmed projesi, son dakika, gündem haber, haberler, sözcü aksoy, doğu akden
Yorumlar
Haber Yazılımı