Haber Detayı
28 Eylül 2020 - Pazartesi 21:28
 
Ebabil Kuşları nerede görüldü?
Ebabil kuşu ve hikâyesi, vatandaşlar tarafından sürekli merak konusu olmuştur.
GÜNDEM Haberi
Ebabil Kuşları nerede görüldü?

Ebabil Kuşları nerede görüldü?

 

Gündemin nabzı, Mardin Nusaybin'de bir eve ebabil kuşu girdi. Hane halkı tarafından yakalanan ebabil kuşu, bir süreliğinr koruma altına alındı. Hane halkı tarafından zarar görüp görmediği kontrol edildikten sonra su verilen kuş, tekrar doğaya salındı.
Ebabil kuşu ve hikâyesi, vatandaşlar tarafından sürekli merak konusu olmuştur. Ülkemizde sadece 4 türün bulunduğu biliniyor. Kuran-ı Kerim'de Kâ'be'yi yıkmak için gelen Ebrehe'nin ve fillerinin, Ebabil kuşları tarafından helâk edilişinin anlatıldığı kuş türüdür.

 

Kuşlar uçarken uyuyabilir mi?

Ebabil kuşu, kırlangıçlara oranla kanat uzunlukları daha büyüktür ve kanatları kavisli bir kuş türüdür. Uçarken uyuyabilme özelliği olan bu kuş türü Gece ve gündüz havada kalırlar. Geceleri görebilen bir türdür.

 

Ebabil Kuşları Yere İner mi?

Sadece üreme dönemlerinde yeryüzüne inip, yine yüksek kayalıklarda ya da yüksek binaların çatılarında yaptıkları yuvalarında yaşarlar. Sürüler halinde dolaşırlar, tiz çığlık şeklinde sesler çıkararak uçarlar. Diğer kuşlar gibi ayaklarının üstünde duramazlar.

Ebabil kuşu

Ülkemizde ilkbahar aylarında görülür ve sonbahar ayında güneye bölgesine göç ederler. Görüntüleriyle ve çıkardıkları ilginç sesleriyle görenleri büyülemektedirler. Zaman zaman kırlangıç ilede karıştırılabilen bu kuş türü daha çok şehirlerde yaşamlarını sürdürürler. Çok sayıda türü bulunan Ebabil kuşları hayatlarının yüzde 90 ını havada geçirirler.


 

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı