Haber Detayı
26 Ocak 2020 - Pazar 09:21 Bu haber 629 kez okundu
 
Elazığ depremini bilmişti. Kahramanmarasda deprem olabilir!
Önceki gün Elazığ ilimizde meydana gelen 6.8'lik şidetli depremin altından CNN TÜRK yayınına katılan Prof. Dr. Naci Görür deprem ve sonrası için açıklamalarda bulundu.
GÜNDEM Haberi
Elazığ depremini bilmişti. Kahramanmarasda deprem olabilir!

Son dakika gündem haberler, Önceki gün Elazığ ilimizde meydana gelen 6.8'lik şidetli depremin altından CNN TÜRK yayınına katılan Prof. Dr. Naci Görür deprem ve sonrası için açıklamalarda bulundu.


FAY HATTI UYANDI KAHRAMANMARAŞA DİKKAT


Deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Doğu Anadoluda bulunan deprem fay hattının aktifleştiğini belirterek önemli uyarılarda bulundu. Dr. Görür, 'Şimdi bu 6.8'lik deprem yer bilimciler açısında şunu ifade ediyor: Uyumakta olan uzun dönemdir aktif olmayan deprem Doğu Anadolu fay hattı uyandı. Kahramanmaraş'ta da deprem olabilir. Kuzey Anadolu fayı ile Doğu Anadolu fayı Karlıova'da birleşiyorlar. Bu deprem Kuzey Anadolu fay hattına benzer şekilde büyük depremler üreterek enerjisini boşaltabilir. 1822'den başlayıp devam eden tarihi depremler 7 şekilde deprem üretmiş. Bu fay harekete başladığına göre ister istemez böyle bir düşünce doğuyor.' diye ikazlarda bulundu.


ZATEN BİRİKMİŞ BİR ENERJİ VARDI BU DAHADA ARTMIŞ OLABİLİR


Elazığda olan depremin büyük bir deprem olduğunu söyleyen Dr. Görür 'Bu deprem sığ bir deprem. Ne kadar kırdığını ben bilmiyorum ama 33 km olabilir. Büyük bir depremdir. O nedenle beklenen yerde olmuştur. Bu depremden sonra özellikle Palu ve Bingöl arasına ve Sivrice - Malatya - Adıyaman yöresine artık dikkatli bakmak lazım. Zaten orada birikmiş olan enerjiyi daha fazla arttırmış olabilir. Görüyorsunuz işte Karlıova bura ki Doğu Anadolu fayı Hatay'a kadar geliyor.' Diyerek sözlerine şunları ekledi,

 


KAHRAMANMARAŞDA EN SON OLAN DEPREMİN ÜSTÜNDEN ÇOK UZUN ZAMAN GEÇMİŞ
 

 

Dolayısı ile 'Bu iki fay boyunca Anadolu batıya doğru hareket ediyor. Dolayısıyla Anadolu'nun bu hareketi bu fay boyunca kimi yerleri kilitleyerek enerji birikimine neden oluyor. Kuzey Anadolu fayı büyük ölçüde 20.yy'da enerjisini boşalttı. Kahramanmaraş bölgesinde en son deprem 1513 yılında olmuş ve anormal bir zaman geçmiş. O halde burası da depreme gebe bir yer. Buralara da özellikle dikkat etmek lazım.Şimdi Elazığ ve yöresinde bu depremin kırıldığı yerlerde bir rahatlama oldu. Ama yer bilimci olarak bizler rahatlamadık. Doğu Anadolu fayı bir uyanış içerisinde. Belirli bir periyotta deprem üretmeye başlayabilir. Can kaybı yine şükrediyoruz görece olarak az ama yapısal hasar çok fazla.' Dedi.

 


ELAZIĞ DEPREMI İÇİN AYLAR ÖNCESİNDEN UYARILARDA BULUNMUŞ

 


Elazığ depremini tahmin etmişti. Tarih 6 Ekim 2019, Hakan Çelik'in sunduğu Hafta Sonu programında Prof. Dr. Naci Görür'ün deprem ile ilgili yaptığı birtakım açıklamalar, Elazığ depremi sonrası sosyal medyaya damga vurmuştu. Programda Türkiye'nin deprem haritasını inceleyen ve izah eden Görür, Elazığ depremini nokta atışıyla bilmişti.

 

 

6.8 Elazığ depremi. TIKLAYIN

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Etiketler: Elazığ, depremini, bilmişti., Kahramanmarasda, deprem, olabilir!, son dakika,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Elazığ depremini bilmişti. Kahramanmarasda deprem olabilir!
Elazığ depremini bilmişti. Kahramanmarasda deprem olabilir!
Yorumlar
Haber Yazılımı