Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc meta name="googlebot" content="indexs, follov" />
Reklam, reklam vermek istiyorum
Haber Detayı
10 Mayıs 2020 - Pazar 10:20
 
Elektirik Faturası Yardımı Nasıl Alınır?
Kv değerine göre sizde elektirik faturası yardımı alabilirsiniz?
GÜNDEM Haberi
Elektirik Faturası Yardımı Nasıl Alınır?

 Elektirik Faturası Yardımı Nasıl Alınır?

 

 

Yardıma muhtaç olarak nitelendirilebilmek için, hane içerisinde kişi başı gelirin asgari ücretin 3'te 1'den az olması gerekmektedir. Yardıma İhtiyaç duyan ailelerin en temel ihtiyaçları olan (ısınma yiyecek barınma gibi ) karşılanması adına devlet kaynaklı pek çok sosyal yardım programı geliştirilmiştir. Elektrik faturası desteği de bu desteklerden biridir. Bu destek düzenli olarak Türk vatandaşı hak sahiplerine ihtiyaç durumu sona erene kadar verilmeye devam edilir.

 


Kısa çalışma ödenegi nasıl alınır?


2020 yılı emekli maaşları ne kadar olacak

 

Pandemi kapsamında sosyal yardım nasıl alınır


ELEKTRİK FATURASI YARDIMI ve ŞARTLARI NELERDİR?
 

 

Bu kısmı iyi okuyalım!

 1. Elektirik Faturası yardımından yararlanmak için kişilerin ilk adımda yapması gereken, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının sistemine kayıt olması gerekir.

 2. Ardından yapılacak ikinci adım ise, kişilerin üzerinde T.C. kimlik numarası yazılı olan kimlik kartı ve elektrik faturasını da yanlarına alarak PTT şubelerine giderek bilgilerini iletmesi gerekir.


Sonraki süreçte;

 • PTT' ye fatura ve diger bilgilerin verilmeainin ardından PTT tarafından fatura yardımına ilişkin sorgulama yapılmaktadır. Sorgulama yapılan sistemede fatura yardımının yapılmasına dair olumlu bir geri bildirim olması durumunda kişiye fatura yardımı yapılır.

 • Nakdi yardım beklenmemelidir, Fatura yardımı kapsamında nakdi olarak para verilmez. Hane halkının İlgili fatura tutarından yardım miktarı düşülerek yardım yapılır.

 • Ailedeki kişi başına düşen gelir asgari alınan ücretin 3'te 1'inden az olmak zorundadır. Bu ücret 2020 yılı için 701 TL olarak hesaplanmıştır.


Önemli Not;

 • Hanehalkının Elektrik faturalarının belirlenen yardım miktarından daha yüksek olması durumunda yapılan yardım ile faturadan artan miktar fatura sahibi tarafından ödenmektedir.Ayrıca;

Elektrik faturası yardımı almak için kişilerin konuyla ilgili bakanlığa bağlı olan Sosyal Hizmetler Müdürlükleri üzerinden başvurularını yapmaları halindede başvuruları değerlendirmeye alınmaktadır. Yine bu yardım başvuruları aynı zamanda kaymakamlıklara bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafında da kabul edilmektedir. Yapabileceğiniz bir diğer önemli adımda Muhtarlardan alınan muhtaçlık belgesi, yardım başvurusunun olumlu olarak değerlendirilmesinde etkin bir rol oynayacaktır.
 

Başvuru esnasında yanınızda bulundurun;


Başvuru yapan kişinin ve diğer aile fertlerinin üzerinde T.C. kimlik numarası yazılı olan kimlik kartlarının fotokopisi,
Başvuru dilekçesi,
Güncel elektrik faturası olması gerekir.

 ELEKTRİK FATURASI YARDIMI NE KADARDIR ve NASIL HESAPLANIR?

 
 

Elektrik faturası yardımları her ay düzenli olarak ihtiyaç sahipliği bitene kadar yapılmaktadır. Mesken tipi konutlardaki elektrik fiyatının belirlenmesinde Denetleme Kurumu olan EPDK sorumludur. Tek ve üç zamanlı olmak üzere iki çeşit elektik faturası tarifesi bulunmaktadır. Elektrik tüketimi bu faturalar üzerinden hesaplanarak yanı sırada elektrik faturası yardımı hanedeki kişi sayısı ve harcanan elektrik miktarına göre belirlenir.

2 kişıte kadar hanelere aylık 75 kilovasaate karşılık 40 TL
3 kişiye kadar hanelere aylık 100 kilovasaat karşılık olarak 53 TL
4 kişiye kadar hanelere aylık 125 kilovasaat karşılık 67 TL
5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 kilovasaat karşılık 80 TL lik fatura ödemesi yardımı yapılmaktadır.

Kronik rahatsızlığı olup evde tıbbi cihazlarla bağımlı yaşamak zorunda olanlar kesintisiz güç kaynağı ve 200 TL'lik yardımdan yararlanırlar. Bu yardım türü içinde aynı şekilde başvurular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden gerçekleştirilir.


Kaynak: Editör: Serkan Ç
Yorumlar
Haber Yazılımı