Bumerang - Yazarkafe
Haber Detayı
18 Aralık 2019 - Çarşamba 15:00 Bu haber 474 kez okundu
 
Emeklilere ocak zammı ne kadar?
Emekli maaşlarına yapılacak zam ile ilgili haberler merak ve heyecanla bekleniyor.
EKONOMİ Haberi
Emeklilere ocak zammı ne kadar?

Emeklilere ocak zammı ne kadar?

Emekli maaşlarına yapılacak zam ile ilgili haberler merak ve heyecanla bekleniyor. SSK ve BAĞ-KUR emeklileri, Ocak ve Temmuz ayında zam alıyor.

Bu ocakta SSK ve BAĞ-KUR emekli maaşları ne kadar olacak?

İlk veriler doğrultusunda 2020 yılının maaşlarına yansıyacak zam miktarı yüzde 5.71. Aralık ayında çok büyük bir değişiklik olmazsa bu rakam 6.65 olacak. Memur ve memur emeklileriyle, işçi ve Bağ-Kur emeklilerini ayırmak gerekiyor. Bilindiği gibi memur emeklilerinin toplu sözleşmeleri var. Geçtiğimiz zamanlarda toplu sözleşmeden kaynaklı 2020 yılının birinci 6 ayı için 4 ikinci için 4 yani toplamda 8'lik bir 2020 yılı zammı olacak.

Bununla birlikte enflasyon rakamı 5'in üzerine çıkarsa çıkan o fark da 4'ün üzerine ilave edilecek. Bu memur ve memur emeklileri için geçerli olacak. İşçi ve Bağ-Kur emeklileri içinse 2019 yılının ikinci 6 aylık diliminin toplam enflasyonu ne ise olduğu gibi 2020 yılının maaşına zam olarak yansıyacak. Şu an bu rakam yüzde 5.71 olarak belirlendi. 2019 yılında Aralık ayında çok büyük bir fark olmazsa işçi ve Bağ-Kur emekli zammının 6.65 olması bekleniyor.

Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Etiketler: 2020 memur maaşı zammı, haber, son dakika, gündem, gündemin nabzı, haberle
Yorumlar
Haber Yazılımı