Bumerang - Yazarkafe
Haber Detayı
28 Ocak 2020 - Salı 14:22
 
En kolay kilo verme yöntemleri
Kilo vermek kimine göre kolay kimine göreyse bir kabus. Siz hangi katagoridesiniz? Kabus görmemek için yazı dizimizi okuyun!
SAĞLIK Haberi
En kolay kilo verme yöntemleri

 

Protein kaynaklarını tercih ederken az yağlı olanları tercih edin.


Bildiğimiz üzere proteinler vücudumuzun yapı taşlarıdır. Vücudumuz hücreleri yenilemek için, kan şekerini düzenlemek için ve enerji üretmek için proteini kullanır. En temel protein kaynaklarımız, et ve süt ürünleri olarak bilinmektedir. Yanı sıra yumurta, baklagiller ve kabuklu yemişler de temiz ve kaliteli protein kaynaklarıdır. Hayvansal protein kaynakları arasında ilk tercihiniz yağsız veya az yağlı olanlar olsun hatta mümkün ise organik veya serbest gezen 'hayatını kafes yada ahır içinde geçırmemiş', ilaç ve hormonlarla değil taze otlarla doğadan direk beslenen hayvanların etleri, sütleri ve yumurtalarını tercih edip tüketin.

•  Kahvaltı edin


Kaliteli bir kahvaltı metabolizmanızı güne hazırlar ve abur cubur isteğinizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olur. Genelleme yapmadan söylemek gerekir ise, kahvaltı yapmayanlar günün geri kalanında daha fazla yerken, aynı zamanda seçimleri de daha sağlıksız yiyecekler olabiliyor. Özellikle protein ağırlıklı, ve yavaş sindirilen lifli tok tutan kahvaltılar günü de daha sağlıklı geçirmenize yardımcı olacaktır. Eğer sizde sabah erken saatlerde acıkmayanlardansanız akşam saat kaç gibi yemek yediğinizi bir kontrol edin ve sabah vücudunuzu dinleyin acıktığınızda kahvaltınızı yapın.

Aerobik antren yapın


Egzersizle ilgili yapılan araştırmalar hem vücudunuza hem ruhunuza büyük faydalarını ortaya koyuyor

Sağlıklı zayıflamak, belimizin incelmesi, sağlıklı ve standart nabız-tansiyon, moralinizi yükseltecek birkaç fayda. Her gün minimum 30 dakika normal seyirdeki hareketlilikten birazdaha fazla aktif olmaya çalışın. İlla pahalı bir spor salonuna gidip pahallı bir sporu tercih etmenize gerek yok. Adına vücudunuz ile yapacağınız hareketler diyebiliriz. Örneğin; - Gideceğiniz yere otobüsten bir-iki durak önce inip yürüyün -Dairenize ulaşım asansörle ise asansörü kullanmayın - Bunların dışında boş zamanlarınızda yürüyün ama tempolu.


Akşam yemeklerinizi güneş batımına bırakmamaya çalışın yada en geç bir saat sonra yiyin


Yaradılışımız doğa ile uyumlu haldedir. Akşam saatlerinde güneş batarken metabolizmamız artık yavaşlar, haliyle kalori tüketimimiz de azalır ve vücudunuz uyku moduna geçmeye hazırlanır. Metabolizmamızin bu durumundan dolayi geç vakitte yediklerimizi sindirmemiz ve yakmamız zordur. Akşam yemeklerini hafif kalorisi düşük tutmak ve en geç güneş battıktan bir saat sonra yemek, kilo vermemiz için oldukça etkili olacaktır.•  Uykunuzu iyi alın iyi dinlenin


Günlük ortalama 6-8 saat uyumaya özen gösterin. Uykusuzluk aç olmadığınız halde, açlık çekmenize neden olabilir. Erken yatmakda aynı zamanda vücüdunuzun dengesi için önemlidir. Akşam saat 23.00 ile 03.00 arası dinlenmek için ve sindirim sistemimiz için en önemli saatlerdir.


•  Aşçılığa merak salın


Tabiki şaka ama şuda bir gerçek, evde kendi yemeğinizi yaparken içine atacaklarınızı kendiniz seçebilirsiniz! Kaliteden ödün vermeden malzemeler kullanarak ve yiyeceğiniz porsiyon miktarına dikkat ederek aldığınız sodyum, yağ ve kalori miktarını dengeleyebilirsiniz. Kızartmadan uzak durup çiğ yeşilliği artırmanız tavsiyemizdir.


•  Yediğiniz her şeyi not edin


Takip ettiğiniz herşeyi iyi yönetebilirsiniz.
Bir detektif edasında ağzınıza attığınız her yiyeceği, içtiğiniz her yudumu kaydedin.

 

Sağlıklı yaşam ve kilo verme. TIKLAYIN

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı