Bumerang - Yazarkafe
Haber Detayı
12 Mart 2020 - Perşembe 12:11 Bu haber 900596 kez okundu
 
En ölümcül hastalıklar ile koronayı karşılaştırdık. Sonuç mu?
Coronavirüs mü döver? AIDS mi ?
EĞİTİM Haberi
En ölümcül hastalıklar ile koronayı karşılaştırdık. Sonuç mu?

 

 

 

KORONA VİRÜSÜ MÜ DAHA TEHLİKELİ YOKSA AIDS Mİ?

 

Covid 19, yani yeni tip coronavirüs olarak bilinen bulaşıcı ve ölümcül sonuçlar doğuran hastalık, ilk olarak 2019 yılı aralık ayında Çin'in vuhan sehrinde ortaya çıkmıştı. Ortalığı bir anda karıştıran bu hastalık, aşısının olmayışı ve yeni bir mutasyon virüs olması sebebi ile tüm dünyada bir anda gündemin nabzın'a oturdu. Medikal ilaclar, kiyafetler, maskeler yakın çevrede virüs olsun olmasın stoklarımızda yer almaya basladı. Fiyatları ise, bunu rant kapısı olarak goren fırsatçıların sayesinde aniden 5'e hatta 10'a katlandı. Asıl ihtiyac sahipleri (lösemi vb) hastaları ise maskenin kutusunu 50 tl ye alırken 500 hatta 1000 tl'lere kadar ödeme yapmak zorunda kaldılar. Şimdi isterseniz gelin o tarihten bu güne kadar (12.03.2020) olan ölümleri bir inceleyelim ve ortalıkta panik havası oluşturan kişilerin haklı sebepleri var mı yok mu bir görelim...


-Kanser ANKARA -Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Tarık Salman, sadece Türkiye'de her yıl ortalama 160 bin yeni kanser vakası olduğunu ve buna bağlı 92 bin ölüm görüldüğünü açıkladı.
 


-Losemi

 

Hematolog Prof. Bülent Eser, Net bir rakam verememekle birlikte ülkemizde her yıl yaklaşık 4250 yeni akutlösemi  vakası görülmektedir diyor.
 

Ama bunlar bulaşıcı değilmi peki!
 


-Aids

 


   AIDS konusunda araştırma yapan uzmanlar, hastalıktan ölümlerin 2020 yılında 70 milyon kişiyi ulacağı konusunda uyarıda bulundu. Bu sayının azaltılabilmesi için AIDS aşısı ile ilgili çalışmalara hız verilmesi gerektiğini belirtti.
Çağrı ''Science'' dergisinde yayınlandı. İmza atan 24 bilim adamı, aşıyla ilgili çalışmaların tek bir yerden ve elden koordine edilmesi için bir merkez kurulmasını da talep ettiler...

Ayrıca bu istatistik 5-6 ülkenin istatistigi bunlar tüm dünya da virüse yakalananlar degil ve 950 bin kisi aids oldugunun farkinda bile degil...
 


-Rotavirusü

 

Rotavirüs’ün 2008 yılında 453 binden fazla çocuk ve bebeği bulaşıcı ishal yolu ile öldürdüğü düşünülüyor. Bilim insanlarının günümüze kadar 2 çeşit tedavi geliştirebildi.
Gibi sıralanabilir

 

 

Gelelim dünyayı saran coronavirüs korkusuna sanıldığı gibimiymiş!

 

 

-Coronavirüs (Covid 19)

 

 

Dünya genelinde günümüze kadar sadece 4500 kişinin ölümünden sorumlu olmuştur. 'Sedece' dediğimize bakmayın, diğer hastalıklara nazaran orantıladığımızda karşımıza daha düşük bir risk faktörü çıkmış olduğundan daha basit kalıyor.

Önemli Not

Ayrıca bulaşma sıklığı ve yaş aralığı 50 yaş üstüne denk gelen bir virüs, sadece bağışıklık sistemi kötü olanları hedef alıyor. Diğer bulaşıcı ve ölümcül virüslerdeki gibi önüne gelen herkese, her şartta ve durumda bulaşmıyor!

 

Coronavirüs'den Hala korkanlar lütfen bu haberimizi okusunlar.

Canan Karatay covid19 Aşısı için ne dedi. TIKLAYIN

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı