Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc meta name="googlebot" content="indexs, follov" />
Haber Detayı
14 Kasım 2020 - Cumartesi 23:44
 
Ermenistan'ın 30 yıllık zararı hesaplanacak! İşgal tazminatı!
Savaşda 44 gün boyunca yaptığı yıkım nedeniyle Azerbaycan hükümetine verdiği zararı yerli ve uluslararası alanda uluslararası kuruluşların da katılımıyla hesaplanacağını halkına duyurdu.
DÜNYA Haberi
Ermenistan'ın 30 yıllık zararı hesaplanacak! İşgal tazminatı!

Ermenistan'ın 30 yıllık zararı hesaplanacak! İşgal tazminatı!

 

Gündemin nabzı, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev, 30 yıla aşkındır Ermenistan'ın işgal altına aldığı topraklarda şimdiye kadar ve sonnsavaşda 44 gün boyunca yaptığı yıkım nedeniyle Azerbaycan hükümetine verdiği zararı yerli ve uluslararası alanda uluslararası kuruluşların da katılımıyla hesaplanacağını halkına duyurdu.
Aliyev
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hacıyev, tarafından düzenlenen ve basın, medya kuruluşlarına versiği demeçte, işgalci Ermenistan hükümeti'nin 27 Eylül'den itibaren başlattığı saldırılarda silahsız vatandaşa, altyapıya, kamu mallarına ve ticari kurum, kuruluşlara verilen zararları içeren bilgi verdi.

 

27 EYLÜL'DEN BU YAMA 30 BİN TOP, 227 FÜZE ATTI

Azerbaycan'ın Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in Ermeni hükümetinin Azerbaycan sivil halka verilen zararın giderilmesine ilişkin karar imzaladıklarını hatırlatarak sözlerine şunları ekledi, "27 Eylül'den bu yana Ermenistan silahlı kuvvetleri sivil hedeflere 30 bin top mermisi ve 227'den fazla füze attı.

Hatta balistik füzeler ve misket bombaları da kullandılar. Sivillerin hedef alınması Ermenistan'ın askeri doktrininin bir özelliği" diye izah etti.

 

30 YILLIK YIKIM HESAPLANACAK

Cumhurbaşkan yardımcısı Hacıyev, son saldırılarda evleri yıkılqn zarar gören vatandaşlara yeni evlerin verileceğinin müjdesini vererek,

"Ermenistan'ın saldırıları sonucu işgal altındaki Azerbaycan topraklarında yaşanan yıkım, 30 yıllık bir süreç içinde ayrıca değerlendirilecek. Daha önce o bölgelere girme imkanımız yoktu ve bunu gerçeklere dayanarak kanıtlamak zordu." Dedi.

 

BİRLEŞMİŞ MİLLETLERDE HESAPLAYACAK

Rusya ve Türkiye arabuluculuğuyla Azerbaycan ile Ermenistan arasında imzalanan anlaşma gereği, 27 yılı aşkın süredir işgal altına aldıkları Kelbecer'i terk eden Ermeni halkı, boş durmuyor evleri ve ormanlık alanları yakıp yıkıp öyle çıkıyor.

Öte yandan, o bölgeler işgalden kurtarıldığı için hesaplama süreci daha kolay ve kesin olacak. Bu sürece yerli şirketler dahil olurken yanısıra da Birleşmiş Milletler ve Dünya Bankası gibi uluslararası kuruluşlar da dahil olacaklar.

 

ERMENİLER KELBECER'İ TAHRİP EDEREK TERK EDİYOR

Rus medyasında yayılan görüntülerde Ermenilerin Kelbecerden çekilirken zamanında, Azeri halkından kalan evlerin kapı pencere vb eşyaları söküp ardındanda yaktığı görülüyor.

 

MSB'DEN AZERBAYCAN ORDUSUNA VİDEO KLİP

MSB'nın Azerbaycan'a için hazırladığı video klibi resmi sosyal medya hesabı Twitter'dan paylaşıldı.

"Dağlık Karabağ'da büyük bir zafer elde ederek bizleri gururlandıran Azerbaycan Türkü kardeşlerimize ve onların kahraman ordusunun kahraman askerlerine ithaf olunur" mesajı ile paylaşılırken, iki kardeş ülkenin askerlerinin yer aldığı toplam 2 dakika süren video, beğeni topladı.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

 
Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı