Haber Detayı
03 Temmuz 2020 - Cuma 15:04 Bu haber 274 kez okundu
 
EROSITA Teleskobu İle Bilinen Evren Değişiyor
“Böyle bir ayrıntı zenginliği artık görebiliyoruz. Görüntülerin güzelliği gerçekten çarpıcı"
TEKNOLOJİ Haberi
EROSITA Teleskobu İle Bilinen Evren Değişiyor

En iyi teknolojimiz ile tüm evrenin haritası çıkarttık
 


Gündemin nabzı, Bize görebilmeyi mümkün kılan ve yapılmış olan en iyi teknolojimiz ile tüm evrenin haritası çıkartıyoruz. Neredeyse 1 milyondan fazla nesnenin çarpıcı görüntüsü bizlerle...

“Böyle bir ayrıntı zenginliği artık görebiliyoruz. Görüntülerin güzelliği gerçekten çarpıcı"

 

eROSITA’dan veriler gelmeye başladı ve gelen veriler, elips biçimindeki bir harita üzerine yerleştirildi (Max Planck Dünya Dışı Fizik Enstitüsü)

Bilim adamları, geçtiğimiz yıl uzaya gönderdikleri Spektr-RG adındaki uzay teleskobundan elde ettikleri veriler ışığında yep yeni bir uzay (harikası) haritası oluşturdu.
eROSITA Teleskobu
Bilim adamları Spektr-RG’nin yapmış olduğu araştırmalar neticesinde teknolojimiz ile tüm gözlemleyebildiğimiz evrenin haritasını çıkarmaya çalışıyorlar. Bu sebeple uzay teleskobunun eRosita adlı cihazı, uzaya gönderildiği günden bu yana (Temmuz 2019’dan beri) tüm uzay boşluğunu tarıyor.8 basamağın ilk çalışmasıydı


Yukarıda anlattığımız bu cihazın X-ışını dalga boylarından elde ettiği bilgiler ışığında oluşturulan harita, tüm gözlemleyebildiğimiz evrenin haritası için yapılan 8 basamaktan oluşan çalışmanın ilk adımıydı.

Uzaydaki çoğu astronomik nesne etrafına X-ışınları yaymaktadır. Bayağı kısa olan dalga boylarındaki ışınlar; kuasarlar ve süpernova kalıntıları, nötron yıldızları, karadelikler gibi yüksek sıcaklıktaki ve yüksek enerjideki nesneler tarafından yayılmaktadır.

ScienceAlert’e göre eRositadan alınan bilgiler ışığında oluşturulan harita, k X-ışını yayan toplamda bir milyondan fazla ışıklı nesneyi içermektedir. Bu da 60 yıldır X-ışını çalışmalarında keşfedilen nesnelerin toplam sayısının iki katına eş geliyor.
 Max Planck Dünya Dışı Fizik Enstitüsü(MPE) Max Planck Dünya Dışı Fizik Enstitüsü'nde, eROSITA uzay teleskobundan sorumlu Peter Predehl, “Bu bütünlüklü gökyüzü görüntüsü enerjik evrene bakış açımızı tamamen değiştiriyor” diyerek ekledi ve:

"Böyle bir ayrıntı zenginliği artık görebiliyoruz. Görüntülerin güzelliği gerçekten çarpıcı". Dedi.

Çıkarılmış olan bu haritadaki ışın kaynaklarının yaklaşık olarak yüzde 77’si, galaksilerin çekirdeklerinde aktif olarak malzeme toplayan kütlesi süper kütle diye geçen kara deliklerden oluşmaktadır. Bu bahsi geçen nesneler son derece enerjik ve eROSITA haritasında oldukça geniş yer kaplamaktadır.
 

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
EROSITA Teleskobu İle Bilinen Evren Değişiyor
EROSITA Teleskobu İle Bilinen Evren Değişiyor
EROSITA Teleskobu İle Bilinen Evren Değişiyor
Yorumlar
Haber Yazılımı