Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc meta name="googlebot" content="indexs, follov" />
Haber Detayı
20 Kasım 2020 - Cuma 08:39
 
Eski Mısır'da Mumyalama Nasıl Yapılırdı?
Mumyalama işleminde beyin çıkarma yöntemi nasıldı?
TEKNOLOJİ Haberi
Eski Mısır'da Mumyalama Nasıl Yapılırdı?

Eski Mısır'da Mumyalama Nasıl Yapılırdı

 

Gündemin nabzı, son dakika haberleri, Eski Mısır'da mumyalama işlemi nasıl yapılırdı? Eski mısır'da mumyalama neden yapılırdı? Mısır 'da bir insan öldüğünde diğer dünyaya gitmeden önce ölünün yer altı dünyasına geçmesi gerektiğine inanılıyordu.

...ve yeraltı dünyası korkunç canavarlarla doluydu. Ölen kişinin bu tehlikeleri savabilmesi için sihirlere ihtiyacı vardı. Eski Mısırlılar bu yolculukta onlara eşlik edecek büyüleri Ölüler Kitabı'ndan seçip papirüse yazıp tabutun içine koyuyorlardı.

Mumyalama İşlemi Nasıl Yapılırdı?

Ölen kişi"ibu" yani "arınma yeri" olarak isimlendirilen çadıra getirilir. Mumyalayıcılar ölünün vücudunu güzel kokan palmiye şarabıyla yıkar ve Nil suyuyla yıkarlardı.

Mumyalama İşleminde Beyin Nasıl Çıkarılırdı

Burundan sokulan özel bir kanca ile beyin tamamen alınırdı. Daha sonra gözler çıkarılıp, yerine özel taşlar konurdu. Yanaklarının içe çökmesini engellemek için de ağzına yağlı keten tamponlar yerleştirilirdi sonra ölen kişinin sol tarafından bir kesik açıp kalp hariç bütün organlar çıkarılırdı. Kalbin çıkarılmama nedeni öteki hayatta kalbin yargılamada kullanılacak olmasına inanmalarıydı. Diğer organların çıkarılmasının nedeni de bunların ilk çürüyen yerler olmasıydı. Karaciğer, akciğerler, mide ve bağırsaklar yıkanır sonra natron olarak bilinen doğal sodyum karbonat ile kaplanırdı. Böylece organlar kururdu.

40 gün sonra beden yine Nil suyuyla yıkanır ve cildin esnekliğini devem ettirecek yağlarla kaplanırdı. Kurumuş organlar vücuda geri konar ve içi talaş, yaprak ve bezle doldurulurdu.  Tekrar güzel kokan yağlar sürülürdü.

Daha eskilerde iç organlar vücuttan çıkarıldığında kavanozlara yerleştirilirdi ama yıllar içinde mumyalama şekilleri değişti ve organlar kuruduktan sonra vücuda tekrar yerleştirilmeye başlandı.

Mumyanın önce baş ve boyun kısmı sonra el ve ayak parmakları teker teker kaliteli bir kumaşla sarılırdı. Kollar ve bacaklar ayrı sarılıp, katmanların arasına da vücudu koruyacağına inandıkları muskalar yerleştirirlerdi.

Üzerine Ölüler Kitabı'ndan alınmış dua ve sihirlerin olduğu bir papirüs rulosu konulurdu. Sonra beden sarılır, her sarımda bandajların arasına birbirlerine yapışmalarını sağlayacak reçine sürülürdü ve mumya tabutun içine yerleştirilirdi. Ölünün başının olduğu yere de göz koyulurdu. Buna udjat diyorlardı, ölüyken etrafı izlemesi için.

Nihayet mumyalama tamamlanır böylece çürümeyi gerçekleştiren mikroorganizmaların yaşamasına imkan kalmazdı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


100 Milyon Yıllık Mikropları UyandırdılarPompei'de 2000 Yıllık Beyin Hücresi Bulundu!Türk Prensesi Lolan’ın 3800 Yıllık Mumyası Bulundu
Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı