google-site-verifica
Haber Detayı
18 Şubat 2020 - Salı 13:52 Bu haber 387 kez okundu
 
EV KADINLARI İNTERNET BAĞIMLISI MI?
İstanbul ilinde ev kadınlarının günlük yaşamı üzerine yapılan araştırmanın sonucu açıklandı.
GÜNDEM Haberi
EV KADINLARI İNTERNET BAĞIMLISI MI?

EV KADINLARI İNTERNET BAĞIMLISI MI?

 

Son dakika haberler, İstanbul ilinde ev kadınlarının günlük yaşamı üzerine yapılan araştırmanın sonucu açıklandı. Araştırmaya göre, ev kadınlarının yüzde 53'ünün ortalama 3 saat 21 dakikasını temizlik işlerinde, 3 saat 6 dakikasını da internette geçirdiği anlaşıldı ve her 2 kadından 1'i çalışmama tercihinin kendi fikri ve isteği olduğunu söyledi.

 

EV KADINLARININ İYİLİK HALİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ

 

'Ev Kadınlarının İyilik Halinin Değerlendirilmesi' isimli araştırma İstanbul Gelişim Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü'nden Öğr. Gör. Mehmet Başcıllar ve Atatürk Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü'nden Arş. Gör. Ali Taşci tarafından yapıldı. Araştırma 4 ayda tamamlandı. İstanbul genelinde yapılan araştırmada 294 ev kadınıyla internet üzerinden gönderilen formlar vasıtasıyla görüşüldü. Gündemin nabzı, Araştırmanın sonuçlarını değerlendiren Öğr. Gör. Mehmet Başcıllar, 'her 10 ev kadınından 7'sinin lise ve altı eğitim düzeyinde' olduğunu belirtti. Buna göre 'Her 5 ev kadınından 4'ünün çocuk sahibi, her 4 ev kadınından 1'ininde 3 ve 3'ün üzerinde çocuk sahibi' olduğunu belirtti. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sosyal hizmet uzmanları istihdam edilip, 'toplumsal cinsiyet eşitliği' konulu eğitimlerin toplumun geneline verilmesi gerektiğini söyleyen Başcıllar, "Erkekler yaşamlarının bir dönemini askerde geçiriyor. Milli Savunma Bakanlığı da sosyal hizmet uzmanı istihdamı yapabilir ve toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimleri verilmesi lazım" diye konuştu.

 

KREŞLER VE ANAOKULLARI ÜCRETSİZ OLMALI

 

Yerel yönetimlerinde işinin çok olduğunu söyleyen Başcıllar, "Türkiye, sosyal bir devlet o yüzden gündüz bakım evleri, kreşler ve anaokullarının ücretsiz hizmet vermesi önemli, çünkü her 4 ev kadınından 1'i çocuk baktığı için çalışamıyor. Ayrıca ev kadınları günün önemli bir bölümünü televizyon izleyerek ve internette geçiriyor. Boş zaman değerlendirmesine yönelik sosyal politikaların geliştirilmesi, bu alanda yerel yönetimlerin de rol alması gerekiyor" dedi.

 

İNTERNETTE SOSYALLEŞME DÖNEMİ

 

Kadir Has Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden Dr. Öğr. Üyesi Berna Uzundağ ise, şöyle konuştu; "Ev kadınları sosyal medyayı diğer insanlarla iletişim halinde kalmak için kullanıyor olabilir. Özellikle büyük şehirlerde çevrelerinde çok fazla iletişime geçilecek komşusu yoksa, arkadaşları bulunmuyorsa sosyal medyaya dönüp iletişimi orada arıyorlar" dedi.

Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Etiketler: EV, KADINLARI, İNTERNET, BAĞIMLISI, MI?, son dakika, gündemin nabzı, gündem
Yorumlar
Haber Yazılımı