Haber Detayı
01 Ağustos 2020 - Cumartesi 17:49
 
Fitness Terimleri Anlamları
VG ya da Fitness terimleri nelerdir?
EVDE SPOR Haberi
Fitness Terimleri Anlamları

Fitness ve Vücut Geliştirmede Terimler

 

Spor salonlarında konuşulan ve bilmeniz gereken terimler nelerdir?


Tekrar nedir?

Bir hareketin başlangıcından bitişine kadar olan kısıma ve yenilenmesine tekrar denir. Örneğin; squat (çök kalk) Harekete başladık çöktük ve kalktık bu işlem 1 tekrardır.
 

Set nedir?

Performansa ve yapılacak olan antrenmana göre belirlenmiş bir kerelik tekrar sayısının toplamına set denir.
Set x tekrar
Ornek vermek gerekir ise, 4x12
 

Plato nedir?

Vücut geliştirme veya fitness sporunda, sporcunun gelişiminin durma seviyesine geldiğini yada durduğunu belirten bir terimdir. Gömlek atlama terimiyle kullanılır genel olarak. Lavel atlamak manasına gelir. Plato seviyesini aşan kisi gömlek atlamıştır.
 

Plasebo nedir?

Yalancı etki olarak nitelendirilebilir.
Örnek vermek gerekirse: Başı ağrıyan birine ağrı kesici yerine haplara benzer şeker verilerek, kişinin baş ağrısının geçirilmesi diyebiliriz.
 

Katabolizma nedir?

Fitness ya da vücut geliştirme sporunda salondaki ağır abilerden veya antrenörünüzden, sadece ağırlık kaldırmanın vucada faydasının olmayacağını hep duymuşsunuzdur. Çünkü bu spor tamamen yık ve inşaa et üzerine kurulmuştur. Katabolizma kasları yıkıma uğratma demektir. Antrenman esnasında yıkım yani katabolizma olur ve dinlenirken vücut protein sentezi yapar ve bu sentezin katabolizmanın önünde olması vücutta kas gelişimine neden olur.
 

Anabolizma nedir?

Gelişim demektir. Protein sentezinin olması kas yıkımından sonra yani katabolizmadan sonra gelişmeye sebebiyet vermektedir yapım aşamalarının tümüne anabolizma denmektedir. VG'ciler ya da fitness'ciler anabolizmanın insani oranlarının yetmediği durumlarda sentezi arttırıcı maddeler kullanmaktadırlar bunlara anabolizanlar denmektedir.
 

Hipertrofi nedir?

Kas gelişimine hiper trofi denir. Kaslar fibrillerden oluşmaktadır. Bu fibriller ağırlık ile ilişkili güç gerektiren antrenmanlarda büyüme eğilimindedirler. Ağırlık antrenmanlarıyla sayıları çoğalmayan fibriller enine gelişim göstererek büyürler.
 

Atrofi nedir?

Kas kaybı demektir. Kasın katabolize olmasıdır. Yeterli beslenme ve dinlenmenin olmadığı tüm spor dallarında kaçınılmaz sondur.
 

Güç nedir?

Kuvvet ve güç sürekli karıştırılmaktadır.
Örnek vermek gerekir ise, iki kişinin de vücutçu olduğunu düşünelim iki kişide deadlift hareketini 100 kg ile yapacaklar. A ve B kişisi 100 kg kaldırarak deadlift yaptılar bu A ve B kişilerinin kuvvetli olduğunu gösterir.
 

Peki ya güç bunun neresinde?

Güç için A kişisimi yoksa B kişisimi hareketi önce tamamladı diye bakarsak, önce tamam layan güçlüdür diyebiliriz. Yani, güç yapılan bir işin zaman birimiyle ölçülen kısmıdır.
 

Kuvvet nedir?

Kasın, kasılma ve gevşeme ile bir dirence karşı koyma işidir. Örnek vermek gerekir ise, kaldırdığınız bir ağırlığın kilogramı kuvvet ile doğru orantılıdır. 100 kilo kadırırken, 110 kilo kaldırmak kuvvet artışıdır.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı