Haber Detayı
19 Aralık 2019 - Perşembe 09:45 Bu haber 360 kez okundu
 
Fransızların yüzde 57ʹsi emeklilik reformuna karşı
Elabe Araştırma Şirketinin Yaptığı Anket İle İlgili Çarpıcı Sonuçlar Fransızlar Yeni emeklilik reformunu sevmedi...
- Haberi
Fransızların yüzde 57ʹsi emeklilik reformuna karşı

Elabe Araştırma Şirketinin Yaptığı Anket İle İlgili Çarpıcı Sonuçlar

 

Elabe araştırma şirketinin yaptığı anket araştırmasına göre söz konusu reforma karşı başlatılan grevlere destek oranı yüzde 54 olarak belirlendi. Fransızların yüzde 63ʹü de kendi bayramları olan Noel ve yılbaşı tatillerinde grevlere ara verilmesini istiyor. Elabe araştırma anketine katılanların yüzde 46ʹsı emeklilik reformuna ilişkin yaşanan sorunların sebebinin Fransız hükümeti olduğunu ifade etti.

Fransızların Yüzde 57ʹsi Emeklilik Reformunu İstemiyor

Elabe şirketinin Anketine göre Fransızların yüzde 57ʹsi emeklilik reformunu istemiyor. Macron ve hükümet yönetimi, emeklilik reformundan vazgeçmeyeceklerini belirtirken, sendikalar da durumnise reformun geri çekilmesinden yana. Emeklilik Reformuna karşı 5 Aralıkʹta başlatılan grevlerden dolayı kamu, sağlık ve ulaşım hizmetlerinde ciddi aksamalar oluşuyor ve vatandaşlar mağdur oluyor.

Sendikaların Basın Açıklaması

Ülkenin en ileri gelen sendikalarından Genel İş Konfederasyonu (CGT), İş Gücü, Üniter Sendika Federasyonu ve Dayanışmaʹdan yapılan ortak yazılı basın açıklamasında, Macron ve hükümetin yeni emeklilik sistemini geri çekene kadar grevlere devam edileceği ve Noel tatilinde ara verilmeyeceği bildirilmişti. Ülkedeki bütün Sendikaların çağrısıyla emeklilik reformunu protesto etmek için önceki gün ülke genelinde eylemler düzenlenmişti. Gösterilere İçişleri Bakanlığının verilerine göre 615 bin, CGT verilerine göre 1,8 milyon eylemci katılmıştı. Yeni Emeklilik sistemi tepkisi ülkedeki Sarı yeleklilerin eylemlerinin ardından çok sayıda sektör çalışanı, Macron yönetiminin hazırlamış olduğu emeklilik reformuna tepki göstermek için ülke genelinde süre sınırı olmaksızın grev başlatmıştı.

Grevler Beş Aralık da Başladı

Bu yıl 5 Aralıkʹta başlayan greve, protestolar da eşlik etmiş ve grevin ilk günü sokağa dökülenlerin sayısı toplamda 800 bini bulmuştu. Fransa Başbakanı Edouard Philippe, geçen hafta düzenlediği toplantısında, emeklilik sisteminin tek bir düzen içersinde tutulacağını, çeşitli sektörlere tanınan ayrıcalıkların ve 42 emeklilik türünün peyderpey kaldırılacağını bildirmişti. Emekli maaşının ise en az 1000 avro olacağını belirten Philippe, ˮEmeklilik yaşı 62 olarak kalacak ancak işçiler tam maaş almak için 64 yaşına kadar çalışacak. 1975ʹten önce doğanlar yeni sistemden etkilenmeyecek.ˮ ifadelerine yer vermişti.

Greve Kimler Gitmişti?

Greve gidenler arasında bütün önemli kuruluşlar yer almakta, Paris ve çevresinde toplu taşımayı düzenleyen RATP, Fransız Ulusal Demir Yolları Şirketi (SNCF) ve Fransız hava yolu şirketi Air France çalışanları, polisler, doktorlar, hemşireler, acil servis görevlileri de dahil sağlık çalışanları, öğrenciler, öğretmenler, memurlar, avukatlar, tarım işçileri, postane çalışanları, nakliye şoförleri, elektrik üretim ve dağıtım şirketi EDF, otomotiv üreticisi Renault ve rafineri çalışanları bulunuyor.  AA

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Serkan Çendik
Etiketler: Fransızların, yüzde, 57ʹsi, emeklilik, reformuna, karşı, son dakika, günd
Yorumlar
Haber Yazılımı