Bumerang - Yazarkafe
Haber Detayı
12 Şubat 2020 - Çarşamba 14:18 Bu haber 551 kez okundu
 
FRANZ REİCHELT- EYFEL KULESİ'NDEN PARAŞÜTLE ATLAMA DENEMESİ
4 Şubat 1912 de Avusturya kökenli terzi Franz Reichelt "paraşüt kıyafeti" ismini verdiği özel tasarımıyla Eyfel Kulesi'nden atladı.
TEKNOLOJİ Haberi
FRANZ REİCHELT- EYFEL KULESİ'NDEN PARAŞÜTLE ATLAMA DENEMESİ

FRANZ REİCHELT- EYFEL KULESİ'NDEN PARAŞÜTLE ATLAMA DENEMESİ

 

Son dakika haberler, 4 Şubat 1912 de Avusturya kökenli terzi Franz Reichelt "paraşüt kıyafeti" ismini verdiği özel tasarımıyla Eyfel Kulesi'nden atladı. Tasarımı, acil durumlarda paraşüt olacak bir uçuş kıyafeti idi.

 

TASARIM ATLAMA SIRASINDA İŞLEVSİZ KALDI

 

Gündemin nabzı, Ne yazık ki tasarımı, atlama sırasında işlevsiz kaldı ve Reichelt Eyfel Kulesi'nden tüm hızıyla yere çakılıp yaşamını yitirdi. Reichelt, ilk olarak bir apartmanın besinci katından cansız mankenlerle denemeler yapıp başarılı olmuş, öyle ki kendisine 1911 yılında Aero Club de France tarafından, başarılı paraşüt tasarımının tanıtımı için 10.000 Frank para teklifi gelmiştir.

 

EİFFEL KULESİNDEN

 

Eiffel kulesinde, ilk olarak kukla ile gerçekleştirilecek olan deneme için gereken bürokrasi başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra, Reichelt, 'Testin 4 Şubat 1912 tarihinde sabah 8 gibi' olacağını açıkladı. Reichelt, saat yedide paraşüt kıyafetini giymiş bir şekilde gelir. Çekim yapmak için basın tarafından iki kamera vardır. Bunlardan bir tanesi atlama noktasında; diğeri ise aşağıda iniş yapılacak yerde kayıt yapmak üzere beklemektedir ve Reichelt hem paraşüt kıyafetini giyiyor hem de yanına kullanmak için manken getirmemiş oluşundan, başından beri niyetinin kendi paraşütünü kendi üzerinde denemek olduğu anlaşılıyor. Güvenlik görevlisi tarafından durdurulsa da uzun tartışmalar sonunda devam etmesine izin veriliyor. Merdivenleri çıkarken, arkasındaki kalabalığa dönüp, elini kaldırır ve ‘A bientot’ diye seslenir. Yani 'Pek yakında görüşürüz.' Reichelt, sabah 8.22’de kuleden atlar. Bütün atlayış kameralar tarafından kayda alınır.

 

ATLAR ATLAMAZ KIYAFETİ ÜZERİNE DOLANIR

 

Reichelt atlar atlamaz, kıyafeti üzerine dolanır ve çok az da olsa düşerken biraz fayda sağlar fakat yere güvenli bir şekilde süzülmesine yetmemiştir. Reichelt, düştüğü yerde ölür. Yaklaşık olarak 57 metreden düşmüş, kafatası ve omurgası kırılmıştır. Çarpmanın etkisi ile de yerde 15 cm.yi geçen yarıklar oluşmuştur.

Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı