Haber Detayı
11 Aralık 2020 - Cuma 17:51
 
Gündem, AB'den flaş Türkiye kararı! Kudurttu!!!
AB liderler zirvesinden çıkan karar kimleri kızdırdı
SİYASET Haberi
Gündem, AB'den flaş Türkiye kararı! Kudurttu!!!

Gündem, AB'den flaş Türkiye kararı! Kudurttu!!!

Son dakika internet haberleri'ne göre, Brüksel'de düzenlenen AB Liderler Zirvesi'nde Türkiye için ağır yaptırım beklentisi içerisinde olan iki ülke amacına ulaşamadı. Zirvenin sonuç bildirisi yayımlanırken içeriğinde Türkiye için herhangi bir yaptırım kararına yer verilmedi ve Avrupa Birliği, Türkiye ile ilişkilerinin geliştirilmesinde stratejik çıkara sahip olunabileceğini belirtti. Sonuç olarak zirvede "Avrupa Birliği Türkiye ile diyaloğa fırsat tanımak istiyor" diye ifade edildi.

AB liderler zirvesi son dakika. Başı çeken Fransa ve Yunanistan ile Güney Kıbrıs ve Avusturya gibi ülkeler, Türkiye için her alanda aleyhe bir karar çıkması adına AB'yi sürekli kışkırtma çabasındalar. AB'ye bağlı en güçlü ekonomik güçlerden İtalya ile Almanya ve İspanya gibi önemli ülkeler de Türkiye karşıtlarına karşı engel teşkil ediyorlar.

Hafta başında gerçekleşen dışişleri bakanları toplantısından bir sonuç çıkmazken, Doğu Akdeniz ve Türkiye konusunda son sözü liderler söyledi.

Avrupa Birliği (AB) liderleri, Brüksel'deki zirvenin ilk gününde, sonuç bildirisinin Türkiye ile ilgili bölümü üzerinde saatler süren müzakerelerin ardından uzlaşıya varıldığı açıklandı ve bildirinin ilgili kısmı paylaşıldı.

YAPTIRIM ÇIKMADI 

Bildirgedeki iddialarda Türkiye'nin tek başına hareket ettiği ve provakasyonlara girdiği AB karşıtı söylemlerini son dönemlerde arttırdığı iddia edildi. Buna istinaden Türk Oruç Reis gemisinin Akdeniz Limanı'na dönmesi konusunun not alındığı, Türkiye Yunan görüşmelerinin yeniden başlaması için gerginliğin düsürülmesinin gerekli olduğu, Avrupa Birliğinin bu konuda işrarcı bir politika izlediği vurgulandı.

Çıkan Sonuç bildirgesinde şunlar yer aldı, "Türkiye'nin AB ve üyeleriyle gerçek bir ortaklığı desteklemek, farklılıkları diyalog ve uluslararası hukuka uygun şekilde çözmek için hazır olduğunu göstermesi halinde pozitif Türkiye-AB gündemi hala masadadır." ifadelerine yer verildi.
 

İŞLERİNE GELMEDİ 

 
 
Sürekli AB'yi kışkırtma politikası izleyen Yunanistan, Fransa ve Güney Kıbrıs gibi hadsiz ülkelerin işine gelmedi. Yunanistan ve Fransa'nın başı çektiği ve bazı ülkelerin de yanında yer aldığı ortak kararda Türkiye için daha geniş kapsamlı ekonomik yaptırım uygulanması kararını bildirgeye sokma çabaları karşılık bulmadı.
 

"HAYAL KIRIKLIĞI

AFP haber ajansında Yunanistan'da "hayal kırıklığı yaratacağı" yorumunu yaptı. Kathimerini gazetesi ise şu başlığı attı, "Türkiye için yumuşak hat galip geldi" Yapılan Haberde "Türkiye aleyhine üçüncü bir yaptırım taslağı Perşembe gecesi geç saatlerde yapılan zirvede masaya yatırıldı." ifadeleri kullanıldı.
 
"TÜRKİYE İÇİN STRATEJİK İLGİ
"Türkiye için stratejik ilgi" ifadelerine yer veren To Vima Yunan haberinde yanısıra "Avrupa Konseyi'nin, AB'nin Türkiye ile işbirliğini ve karşılıklı yarar sağlayan ilişkiyi geliştirmedeki stratejik çıkarını yeniden teyit ettiğini" şeklinde yazdı.

Yunanistan haber kuruluşu Avgi gazetesi de, Türkiye için yaptırım kararı verilmediğiyle ilgili haberini "Yine yumuşak kararlar" manşetiyle duyururken, Miçotakis, Avrupa Birliği'nin "ama" ve "eğer"lere saplandığını söyledi.

Haberde, "Başbakan Miçotakis'in istediğinin aksine, Türkiye'ye yönelik sert yaptırımlar Zirve'nin masasında yoktu" ifadelerine yer verildi.
 
TÜRKİYE KARŞITI İTTİFAKTAN TATBİKAT 
Doğu Akdeniz'deki durulmayan ve sürekli tırmanan gerilim için, Türkiye karşısında başta Yunanistan, Mısır, Güney Kıbrıs, BEA ve Fransa'nın da içinde yer aldığı beşli bir ittifak oluştu.
ABD'DEN F-35 İSTEDİLER
Yunanistan, Ege ve Akdenizin doğusunda Türkiye'ye karşı üstün olabilmek için, ABD'den F-35'leri satın almayı planlıyor. Eylül ayı içerisinde ülke tarihinin en büyük silahlanma programlarını açıklayan Yunanistan hükümeti bunlara ek olarak, 24 adet F-35 için ABD'ye başvurulduğunu açıkladı.

Devlet televizyonu ERT'nin yaptığı açıklamada F-35'lerin Yunanistanı Akdeniz ve Ege'de Türkiye'ye karşı stratejik üstünlük sağlamak için istendiği belirtildi.
 
 
 

EDİTÖRÜN SEÇİMİ
 
 
 
Kaynak: Editör: Serkan Ç
Etiketler: Türkiye AB liderler zirvesi, son dakika haberleri, gündemin nabzı, güncel haberler,
Yorumlar
Haber Yazılımı