Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc meta name="googlebot" content="indexs, follov" />
Reklam, reklam vermek istiyorum
Haber Detayı
09 Aralık 2020 - Çarşamba 23:43
 
Gündem. Almanya: Siha'lar İle Kazanılan İlk Savaş
Türk Siha'ları, Almanya'da büyük yankıya yol açtı
DÜNYA Haberi
Gündem. Almanya: Siha'lar İle Kazanılan İlk Savaş

Gündem. Almanya: Siha'lar İle Kazanılan İlk Savaş

Gündemin nabzı, son dakika haberleri, Azerbaycan Karabağ, Ermenistan savaşının sadece 44 günde kökünden seyrini değiştirerek bitiren Türk Siha'ları, Almanya'da büyük yankıya yol açtı. Dünyada ABD'den tutunda Ukrayna'ya kadar, şampiyonlar ligindeki ülkelerde ses getiren Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Araçları şimdi de Almanya da popüler oldu. Alman Savunma Bakanı, "Dağlık Karabağ'da tarihin ilk SİHA savaşı yaşandı. SİHA’lar, bombardımanlarla savaşın seyrini değiştirdi. Sonuçları, kaybeden taraf için çok ağır oldu" diye övgüyle bahsetti fakat  ordunun SİHA'lara olan taleplerinin karşılanmaması da büyük krize yol açtı.

Alman medyası dahil ordu ve siyasette en önemli gündem olmasının sebebi olan Ermenistan'ın, 30 yıldır işgal altında tuttuğu topraklardan arkasına bile bakmadan çekilmesine neden olan sihalar, daha uzun süre dünya gündeminde olacağa benziyor. Medyada geçen haberlede konvansiyonel Siha'ların Türk Sihalar karşısında bir etkisinin olmayacağının altı çizildi.

Yapılan diğer analizlerde, toplar, tanklar, hava saldırı ve savunma sistemleri ile KK ağırlıklı bilinen savaş taktiklerinde, Bayraktar TB2 SİHA'ların hafife alınamayacak bir paradigma değişikliğine sebep olduğu belirtildi.

Almanya Savunma Bakanlığı, "Silahlandırılmış insansız hava araçları kullanmalı mı, kullanmamalı mı?" Tartışmaları sürekli ivme kazanırken, Annegret Kramp-Karrenbauer( Federal S.B.), Bayraktar T2B SİHA’ların başarısını anlata anlata bitiremedi: "Karabağ’da, tarihin ilk SİHA savaşı yaşandı. SİHA’lar, bombardımanlarla savaşın seyrini değiştirdi. Sonuçları, kaybeden taraf için çok ağır oldu."

Bakan Kramp Karrenbauer, Alman hava saldırı ve savunma sistemleri 'nin eksikliğinden söz ederek ordu bünyesindeki İHA'ların Silahla donatılmasının ve yeni SİHA'ların ise, alınması gerektiğinden bahsetti.

Almanya Genelkurmay Başkanı Eberhard Zorn ise,"Alman ordusu olarak SİHA'ları kendi savunmamız ve kendimizi korumak için kullanmak istiyoruz" dedi.

Almanya Savunma ve Stratejik Araştırmaler Enstitüsü (GIDS) Başkanı Gert Estenhofer ise şöyle aktarıyor:
"Türkiye bu konuda çok yüksek bir teknik düzeye ulaştı. Biz SİHA’ların gerekliliğini tartışırken, Ankara yıllardır başarılı bir teknoloji oluşturdu. Değişik tipte araçlar geliştirdiler, sunulan arz alışveriş merkezlerindeki tezgahları hatırlatıyor." Alman ordusunda bilinen yaklaşık olarak 580 İHA bulunmakta.

SPD Genel Başkanı Norbert Walter-Borjans da şunları aktardı, "Alman ordusunda SİHA'ların kullanımı için gerekli tartışmalar anayasa hukuku açısından ve etik olarak tatmin edici değil. O yüzden bizim buna onay vermemiz söz konusu olamaz" diyerek demokratların tavrını net bir biçimde ortaya koydu.

CDU sözcüsü Hennig Otte, "Sosyal demokratlar askerlerimize ihanet ediyor. Yıllardır yapıcı ve nesnel olarak yapılan ve SİHA’ların önemini belgeleyen tartışmalara rağmen, SİHA’lara karşı çıkmaları, askerlerimizin güvenliğini tehdit ediyor" dedi.

Bayraktar TB2'ler Ermenistan'ın kullandığı Rus Pantsir hava savunma sistemlerini Dağlık Karabağ'da yok etti. Amerikan Washington Post gazetesinin 'Türkiye'nin sınır dışındaki askeri eylemleri, kendi ürettiği silahlı insansız hava araçlarından güç alıyor' başlıklı haberinin ardından Avrupa'dan da övgüler yükseldi.

ABD'li yayın devi Bloomberg'deki yazı ise, Yazıda şunlar kaydedildi
"Dağlık Karabağ'da bu sonbaharda, aynı insansız hava aracı Ermeni tankları, topları ve yine bazı Rus yapımı uçaksavar teçhizatı üzerinde çok etkili oldu. Son zamanlarda yaşanan iki çatışmanın Libya ve Dağlık Karabağ'daki büyük kahramanı insan bile değil. Bayraktar TB2 olarak adlandırılan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar’ın baş teknik sorumlusu olarak görev yaptığı bir Türk şirketi Baykar tarafından yapılan insansız hava aracı (İHA) veya silahlı insansız hava aracı (SİHA).

Geçen yıl Libya'da TB2, Rus uçaksavar sistemi Pantsir'e karşı başarı elde etti ve Birleşmiş Milletler tarafından tanınan Fayez al-Sarraj hükümetine, Pantsir'lerle silahlanan General Halife Hafter'in saldırısına karşı Trablus'u tutmasında yardım etti .

Bu, Azerbaycan'ın kesin zaferine ve 1990'larda bir önceki savaşta kaybettiği topraklarının çoğunu, Moskova'nın arabuluculuğunda yaptığı bir barış anlaşmasıyla geri almasına yardımcı oldu ancak daha da büyük bir avantaj, Türkiye ve müttefiklerinin, Serrac hükümeti ve Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in Azerbaycan rejiminin - saldırı-savunma dengesini bozmak için insansız hava araçları kullanmasından geliyor.

Hem Libya hem de Karabağ savaşlarında, insansız hava aracı operatörleri, muhalif tarafın güvenlik açıklarını anlamak için pek çok risk aldılar ve yol boyunca bir veya iki İHA/SİHA kaybetmeyi dert etmediler ancak insansız hava araçları büyük güçler için baş belası olabilir, bunu Rusya'ya sormanız yeterli. Ermenistan Rus hava savunma sistemlerine güvendi ve bu kumarı kaybetti.

Pantsir'in Libya'da etkisiz kalmasından sonra, Rus ordusunun resmi haftalık gazetesi Zvezda, hava savunma sisteminin Türk insansız hava araçlarına karşı küçük düşürücü aciziyetini hala reddetse de sistemin bir düşmanın girmeyi öğrenebileceği bir 'kör nokta'sı olduğunu kabul etmek zorunda kaldı
Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı