Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc
Reklam, reklam vermek istiyorum
Haber Detayı
30 Haziran 2020 - Salı 20:00
 
Gündemin Nabzı Tütün Satışı Yasaklandı mı? Son Durum Ne?
Açık sigara satışında son durum
GÜNDEM Haberi
Gündemin Nabzı Tütün Satışı Yasaklandı mı? Son Durum Ne?

Sarma Sigara Satışı Yasaklandı Mı?

 

 

Gündemin nabzı, internet haberleri, Haberimiz sigara fiyatlarından usanmış tütün sarıp veya doldurup içen vatandaşları yakından ilgilendiriyor. Zira düzenleme çıkmadan önce sigara kağıtlarına tütün doldurarak ya da içi tütün doldurulmuş makaronları hazır halde bulup alan vatandaşlar artık bu şekilde sigara satın alamayacak çünkü bu şekilde sigaraların poşetlenip satılması 26 Haziran tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre yasaklandı. Bu yasak ise, yarın yürürlüğe girecek. 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'nda değişikliğe gidilerek yarın da dahil ticari amaçla makaron veya yaprak sigara kağıdının içi tütün ile doldurulmuş haliyle satılmasına 1 Temmuz 2020 itibari ile yasak getirildi.
Sarma sigara

 

 

25 BİNDEN FAZLA DÜKKAN VARUygulamaya giren bu yasağa uymayan dükkan sahipleri 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası ile karşıkarşıya kalacak. Ülke genelinde, yasa dışı açık tütün ürünleri, sayıları neredeyse 25 bini bulan sokak arasi tütüncü dükkanları ve sanal ortamlardan 300 binden fazla bağlantı üzerinden satışa sunuluyor.

 


SİGARA SATIŞINDA DÜŞÜŞ OLMUŞTU


1 Temmuzdan itibaren uygulamaya girecek kanun ile birlikte artık bu tür faaliyetlerde bulanan dükkan ve kişilere hapis cezası uygulanmaya başlanacak. Bu uygulamanın bir benzeri de 2014 yılında yasa dışı yollarla ülkeye sokulan kaçak sigaralar için de getirilmiş ve ardından yüzde 20’nin üzerinde seyreden yasa dışı sigara satışı kısa bir zaman içinde yüzde 4'lere kadar düşürülmüştü.
 DEVLETİN KAYBI VERGİDE 15 MİLYAR LİRA
 


Tütün ve tütün ürünlerinden geçtiğimiz yıl yaklaşık 50 milyar TL ÖTV elde eden devlet buna karşın, son yıllarda artan oranda yasa dışı açık tütün ürünlerinden dolayı vergi geliri zararının 15 milyar liraya yaklaştığı belirtiliyor.

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı