Haber Detayı
10 Temmuz 2020 - Cuma 21:23 Bu haber 246 kez okundu
 
GÜNEŞ KREMİ SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?
Yaz geldi ve havalar ısındı. Güneş kremi için deniz şart mı?
GÜNDEM Haberi
GÜNEŞ KREMİ SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

GÜNEŞ KREMİ SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

 

Ozon tabakası her geçen sene biraz daha inceliyor. Güneş ışınları yeryüzüne daha yoğun ve filtresiz ulaşıyor. Bu da cilt lekelerine ve kansere sebep olabiliyor. Pekiyi güneşin zararlı etkilerinden korunmak için neler yapmalıyız? 


Güneş kremi alırken nelere dikkat etmeliyiz? Eczane ürünlerini tercih edin.


Kokusuz 
Parfümsüz
Kimyasal oranı düşük olmalı. 


Güneş koruyucuları güneşe çıkmadan en az yarım saat önce sürülmeli ve 2-3 saatte bir tazelemeliyiz. En az 30 koruma faktörlü, UVA ve UVV filtreleri içeren, cilt yapısına uygun ürünler kullanılmalı. Güneş kremlerini su ile temastan sonra yüzme ve aşırı terleme sonrasında da tazelememiz gerekiyor.

 


Güneş Alerjisi İçin Dermatoloğa Başvurun


Kış döneminde 15 faktörlü güneş koruyucusu yazın ise en az 30 faktör ve üzeri tavsiye edilir. Sadece yaz sezonunda değil, dışarı çıkmadan her gün güneş kremi sürülmeli. Yazın güneş alerjileri de oluşabilmekte. Bu kişilerin daha fazla korunması gerekir. Bunun için de sadece güneş koruyucu kremler yetmez. Mutlaka gözlük, şapka, açık renkli kıyafetler ve gölge yerler tercih edilmeli. Dermatoloğa da başvurup tıbbi destek almak gerekir.

 


Güneşteki Doğal D Vitamini

 

Doğal D vitamini için öğle saatlerinde 15-20 dakika güneş ışını almak yeterlidir çünkü fazla güneş ışını almakta sentezlenen D vitaminini yok ediyor. D vitaminini güneşten daha fazla ve verimli alabilmek için ise güneş kremi sürmemek gerekir.


Güneşin zararlı etkileri; güneş lekeleri, güneş alerjisi, deri kanserleri ve yaşlılık lekeleri ile karşı karşıya kalmamak için dikkatli olmalıyız. 


Güneş ışınları sahil kesimlerinde, güneşin yansımalarının daha yoğun olduğu yerlerde, şemsiye ve kumdan bile yansıyıp cildimize zarar verebilir. 18 yaşına kadar, çocukların daha dikkatli korunması gerekir. Saat 11.00 - 16.00 arasında güneşe çıkmak oldukça sakıncalıdır.


Güneşten şapka, şemsiye, açık renkli kıyafetler vs. ile de korunmak gerekir. Aslında güneş kremleri güneşten korunmak için kullanılan yöntemlerin en son basamağı olmalıdır.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBILIR

 

Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı