Haber Detayı
27 Şubat 2020 - Perşembe 19:08 Bu haber 714 kez okundu
 
Gut Hastalığı nedir? Gut hastalığından Nasıl kurtulunur?
Belirtilerin bazıları'nın arasında, ağrı şişme vb. Durumlar olan gut hastalığında sizler tarafından merak edilenler...
SAĞLIK Haberi
Gut Hastalığı nedir? Gut hastalığından Nasıl kurtulunur?

GUT HASTALIĞI NEDİR? 


Son dakika haberler, Gut hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir?


Gündemin nabzı, Ağrı, şişme, kızarıklık ve ateş gibi belirtilerle kendini belli eden gut hastalığı dünyanın genelinde artış göstermeye devam ediyor.  Pekiyi ağrıya sebep olan bu hastalık neden olur ve gut hastalığının belirtileri nedir? 

İç Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Sedat Özdemir Gut hastalığını anlatıyor:   

 

GUT HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

Gut hastalığı, eklemlerde Monosodyum Ürat Monohidrat (MSU) birikimi ve kristalleşmesi sonrasında oluşan inflamatuar bir artrittir. Yani eklemlerde MSU kristallerinin birikmesi sebebi ile oluşan ağrı, şişme, kızarıklık, ateş (eklemlerde ısı artışı) ile devam eden romatizmal bir hastalıktır.


GUT HASTALIĞININ NEDENLERİ

Gut erkeklerde ve yaşlı kadınlarda sık rastlanan bir eklem hastalığıdır. Hastalıkla karşılaşma dünya genelinde artış göstermektedir. Hastalığın sebebi kanda ve vücut sıvılarında ürat iyonlarının aşırı artmasıdır. Yani protein (pürin) metabolizmasının son ürünü olan ürik asit seviyesinin aşırı artmasıyla oluşur. Bundan dolayı zengin hastalığı olarak da tabir edilir. Normal şartlarda kanda ürik asit miktarının 6.8 mg/dl üzerinde olması aşırı yükseklik olarak nitelendirilir. 
Gut hastalığı oluşması için ürik asit yüksekliği gerekli olmakla birlikte, ürik asit seviyeleri yüksek olanların tamamında gut hastalığı oluşmaz. Kanda ürik asit seviyesi yükseldikçe gut hastalığı olma ihtimali de yükselir. 

Gut hastalığı bacak eklemlerinde ataklarla kendini belli eden bir ya da birkaç eklemi tutan, ilerleyici bir hastalıktır. Seneler içinde kronikleşerek, eklemin fonksiyon kaybına sebep olabilmesi muhtemeldir. Ürik asit yumuşak dokuda ve böbreklerde de birikip, selülit oluşumuna, böbrek taşı oluşmasına ve böbrek hastalıklarına sebep olmaktadır. 

İnsan ömrünün uzaması, Hipertansiyon, Metabolik sendrom ve obezite, bazı ilaçlar (düşük doz asetilsalisilik asit ve tiyazid diüretiklerin çokça kullanımı), Tatlandırıcı olarak yüksek fruktozlu mısır şurubunun fazla kullanımı, diyet eğilimi değişiklikleri, son dönem böbrek yetmezliği hastaları,  organ nakli hastaları etkili sebeplerdendir. 
Erkeklerde kadınlara göre görülme oranı 3-6 kat daha fazladır. 

Vücutta oluşan ürik asidin üçte ikisi böbreklerden, üçte biri ise bağırsaklardan atılmaktadır. Gut hastalarında 90 oranında böbreklerden ürik asit atılımı azalmıştır. Gut hastalarının 10’unun sebebi, fazla ürik asit üretimi ya da hem fazla üretim hem de böbreklerden atılımın azalmasının birlikte gerçekleşmesidir.

 


BÖBREKLERDEN ATILIMDA AZALMA NEDEN OLUR? 


-Böbreklerden atılımda azalma neden gerçekleşir? 
-Genetik faktörler (Primer hiperürisemi), - Böbrek hastalıkları, 
-Endofon organik asit birikimi,
-Bazı ilaçlar olabilir
.


Bazı ilaçlarda ise böbreklerden ürik asit atılımını arttıran özellikler vardır. Ürik asit oluşumunun artmasının sebepleri;


-Bazı enzim eksikliğiyle meydana gelen hastalıklar, 
-Bazı kan hastalıkları,
-Kan yıkımının artırdığı durumlar

-Obezite, 
-Sedef hastalığı, 
-Bazı ilaçlar, 
-Alkol, 
-Kırmızı et, sakatat, kabuklu deniz hayvanı. 
-Fruktoz
.

 

-Gut hastalığı 3 aşamada seyreder

1)   Asemptomatik Hiper Ürisemi: Kanda ürik asit yüksek ama hastalığın oluşmadığı dönemdir.
2) Akut İntermittan Gut: İlk Gut hastalığı atağının oluştuğu, 5-8 günlük atakların tekrarladığı dönem.
3)   Kronik İlerlemiş Gut

Belirtilerin, hastalığın olmadığı fakat ürik asit yüksekliğinin olduğu birinci dönem sessizce yıllarca sürebilir, her ürik asit seviyesi yüksek olan kişide Gut hastalığı olmaz.

İlk atak ürik asit yüksekliğinden yıllar sonra erkeklerde 40-50 yaşlarında, kadınlarda ise menopozdan sonra oluşmaktadır. Klasik Gut hastalığı genel olarak bir yada bazen iki eklemde hızla gelişen ısı artışı, şişlik, kızarıklık ve aşırı ağrı ile karakterizedir. En sık tutulan eklem, ayakta 1. parmak eklemidir. (podagra olarak adlandırılır). Bunu ayak bileği ve diz eklemleri takip eder. Yıllar sonra el bileği, dirsek ve el parmak eklemleri de tutulabilir. Bazen ateş, titreme ve halsizlik eklem bulgularıyla birlikte gözlenebilir. 


GUT ATAĞINI TETİKLEYENLER


-Travmalar
Cerrahi işlemler
-Açlık
-Yüksek proteinli içeceklerin aşırı tüketimi
-Serum
-Ürik asit seviyesini etkileyen ilaçlar

Cilt altında ürik asidin birikmesiyle oluşan küçük şişliklere TOFÜS denir. Bunlar Gut hastalığının ilerlediğinin belirtisidir. Tofüsler en çok parmaklarda, el bileklerinde, kulaklarda, dizlerde ve kollarda görülür.


GUT HASTALIĞININ TEDAVİSİ 


-Diyet ve kilo verilmesi
-Sıvı alımının arttırılması
-Yüksek protein (pürin) içeren yiyeceklerden uzak durulması
-Alkol alımının azaltılması
-Ürik asit seviyesinin düşürülmesi

 

Et Yiyen Bakteri. TIKLAYIN

 

Koah hakkında bilmedikleriniz. TIKLAYIN

Kaynak: Editör: Sare Çendik
Etiketler: Gut, Hastalığı, nedir?, Gut, hastalığından, Nasıl, kurtulunur?,
Yorumlar
Haber Yazılımı