google-site-verifica
Haber Detayı
04 Şubat 2020 - Salı 05:31 Bu haber 529 kez okundu
 
Hacamat nedir? Faydaları nelerdir?
Hacamat manası kısaca anlatmak gerekirse deri altında birikmiş kirli olarak nitelendirilen, vücutta hastalıklara neden olan toksik kanın vakum yoluyla vucut dışına alınması işlemidir.
SAĞLIK Haberi
Hacamat nedir? Faydaları nelerdir?

HACAMAT NEDİR?

Hacamat manası kısaca anlatmak gerekirse deri altında birikmiş kirli olarak nitelendirilen, vücutta hastalıklara neden olan toksik kanın vakum yoluyla vucut dışına alınması işlemidir. Vücuttan kan alma yöntemi Rasulallah ( S.A.V ) Efendimizin şiddetle tavsiye buyurduğu ve aynı zamanda bizzat kendilerinin de uyguladığı bu yüzden sünnet olan çok önemli olan tedavi metodudur.


Deri altında biriken kan özelliğini yitirmiş koyu renkli pelte kıvamındadır ve bağışıklık sistemimizi kötü yönde etkileyerek birçok hastalığı vucudumuzda tetiklemektedir.
Hacamat genel manası ile ağrısız, acı hissetmeden, yatmanıza gerek kalmadan ve iş gücü kaybı yaşamadan tatbik edilen bir tedavi yöntemidir ve hastalıklardan korunmanın, sağlıklı yaşamanın en kolay yollarından biridir.
Hacamat Arapça kökenli olup 'emmek, normal formuna getirmek' anlamına gelir. Hacamat uygulandığı zaman dilimleri vardır bu uygun zaman dilimlerinde belli aralıklarla usulüne uygun olarak yapılır ise, vücüdun dışarıya atamadığı ağır metaller, toksinler, serbest radikaller, kullanılan ilaçların ve hormonlu gıdaların vücutta bıraktığı bir takım kalıntıları emerek bedenimizin normal standartlarına gelmesine yardımcı olunmiş olur.


BİR TEDAVİ METODUDUR

 


Hacamat yaptırmak sadece İslam ülkelerinde değil artık çok yaygın olarak Avrupa ülkeleri de dahil tüm dünyada uygulanan bir tedavi metodu olmuştur. Geleneksel şeklinde boynuzla yapılan hacamat var fakat günümüzde artık cam kupalar veya vakum setleri yardımıyla yapılmaktadır. Derinin altındaki kirli kanın akıtılma işlemi ise genelde jilet yardımı ile yapılırken bazı yerlerde hijyeniklik açısından bistüri ile yapılmaktadır. Aynı zamanda şunuda belirtmekte fayda var kullanılan tüm malzemenin, tek kullanımlık olmasına da çok dikkat edilmek gerekmektedir.


HACAMATIN FAYDALARINA DEĞİNECEK OLURSAK

Hacamat mantığında kan vermek olduğu için tıbbı olarak kan vermenin tüm faydalarına sahiptir.
• Aynı zamanda hacamat, vücuttaki hastalıklar için yapılabildiği gibi, olabilecek rahatsızlıklara karşıda önlem amaçlı yapılmaktadır.
• Hacamat, Bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirir,
• Vücudumuza direnç kazandırarak hastalıklardan korunmamızı sağlar,
• Kanımızda birikmiş olan ağır metal ve toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur,
•  Kan üretimini sağlayan organımızı aktive eder,
• Vücutta ki kan dolaşımımızı ve metabolizmayı düzene sokar,

Ağrıların kesilmesinde ve ödem atmada oldukça etkilidir,
• Migren, bel-boyun fıtıkları,
• Karaciğer sorunları,
• Kalp
hastalıkları,
• Ruhasal sorunlar ve hastalıklar,
• Eklemlerdeki ağrılar,
• Unutkanlık hastalığı,
• Görme ve benzeri problemler,
• Sürekli yorgun hissetme,
• Tansiyon gibi bağışıklık sistemimiz ile ilgili tüm kronik hastalıkların tedavisinde başarıyla tatbik edilmektedir
.


HACAMAT NASIL YAPILMALIDIR ?

Hacamat tedavisinin cerrahi bir müdehaleden farkı yoktur. Tüm tedavi şekillerinde olduğu gibi kime ve nasıl uygulanacağına bir doktorun karat vermesi gerekmektedir. Uygulamayı kesinlikle bir doktorun yada doktor kontrolünde bölgede bulynan sağlık personellerinin yapması gerekmektedir


HACAMAT NE ZAMAN YAPILIR ?

Acil bir durum yoksa, detoksa yönelik, hastalıklardan korunma amacı ile yaptırılacaksa, sünnet olan, tavsiye edilen mevsim, ay ve hafta günlerine uymak hacamatın yararlarını arttırma anlamında oldulça önemlidir.
Hacamat takvimi şu şekilde olmalı ,mevsim olarak ilkbahar ve sonbaharın ayları olabilir,
günlerde ise hicri ay' ın 14 – 28 arasında bulunan tekli günlerde (15, 17 19, 21, 23, 25 gibi..) yaptırılması daha uygun olur. Herhangi bir rahatsızlık açısından yaptırılıyor ise mevsim veya ay günlerine bakılmaksızın en kısa zamanda yapılması gerekir. Bu konuda sadece hafta günlerine dikkat edilebilir. Hacamat, ilkbahar ve sonbaharda olmak üzere yılda iki sefer yaptırılması tavsiye edilir.


HACAMAT VÜCUDUN HANGİ BÖLGELERİNE YAPILIR ?

Genelde sırt bölgesinden uygulama yapılsa da , yaptıran kişinin hastalığına, şikayetine göre baş bölgesi ve vücudun diğer akupunktur noktalarına da uygulanabilir. Ancak uygulama yapılacak bölge doktor tarafından belirlenmelidir.


HACAMAT KİMLERE YAPILMAZ ?

Kalp sorunu olanlara 'kalp yetmezliği',

   Hemofili,

• Kansızlık sorunu olanlarda
• Hipotansiyon
durumlarında
• Hamilelerde uygulanmaz.
• Kesinlikle
doktora danışmadan uygulamayınız
Ayrıca, vucudun belirli yerlerine kesikler atılarak yapıldığı için hacamat olacak kişilerin kan sulandırıcı ilaç, aspirin vb kullanmıyor olması gereklidir. Hacamat Tedavisine gireceklerin çok aç veya çok tok olması da doğru değildir. Tedavi sonrası yaklaşık 24 saat boyunca ağır gıdalardan kaçınmak ve bol sıvı tüketmek ve duş almamak tavsiye edilir.


İLGİLİ HADİS-İ ŞERİFLER

Peygamberimiz (S.A.V)'in yaptığı ve yapılmasını tavsiye ettiği işlerin şüphesiz bir anlamı ve hikmeti vardır. Onun hayatı bizim için örnektir: "And olsun Allah'ın Resulü' nde sizin için Allah'ı ve ahireti arzu eden ve Allah'ı çok anan kimseler için (uyulacak) en güzel bir örnek vardır" (el-Ahzâb, 33/21).
Peygamberimiz ( S.A.V ) , '' Üç şeyde şifa vardır , bal şerbeti içmekte, kan aldırmakta ve dağlama yaptırmakta. Fakat ben dağlama yaptırmayı sevmem." (8) buyurmuşlardır.
Hz. Peygamber (S.A.V) bizzat kendisi Ebû Taybe adında bir Haccâm'a hacamat yaptırmış
ve başından kan aldırıp haccâma ücretini ödemiş ve şöyle buyurmuştur: "Kan aldırma yollarının en güzeli hacamattır." (Buhâri, Tıb 13; Müslim, Musakat 62, 63; Ebû Dâvûd Nikâh 26, Tıb 3).
Hz. Peygamber (S.A.V) ihramlı iken hacamat yaptırmıştır .(Buhârî, Savm, 22; Müslim, Hac 87, 88; Ebû Dâvûd Menâsik 35). İhramlı iken saç kestirmemek şartıyla hacamatın caiz olduğu hususunda âlimler arasında görüş birliği vardır. Aynı şekilde Hz. Peygamber (S.A.V) oruçlu iken de hacamat yaptırmıştır. (Buhârî, Tıb II; Ebû Davûd, Siyâm 29).
Resulallah ( S.A.V ) buyurdular ki: "Miraç gecesi hangi melek topluluğuna rastladıysam bana ,'' Ey Muhammed , kan aldırmaya devam et , ümmetine de bunu emret '' dediler. '' buyurmuştur
. ( Tirmizi , İbni Mace , Ahmed bin Hanbel )

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Etiketler: Hacamat, nedir?, Faydaları, nelerdir?,
Yorumlar
Haber Yazılımı