Bumerang - Yazarkafe
Haber Detayı
02 Ocak 2020 - Perşembe 17:06 Bu haber 529 kez okundu
 
Hakkâri çukurcada sevindiren olay
Gündemin nabzı, Son dakika haberler'ine göre, Hakkâri'nin Çukurca ilçesinde (Irak sınırında) terörden temizlendikten tam 25 yıl sonra yerleşime açıdı.
- Haberi
Hakkâri çukurcada sevindiren olay

Gündemin nabzı, Son dakika haberler'ine göre, Hakkari'nin Çukurca ilçesinde (Irak sınırında) terörden temizlendikten tam 25 yıl sonra yerleşime açılan Dutluca Mahallesi'ne, vatandaşların tekrar yerleşerek doğdukları ve büyüdükleri topraklarda tarım yapmalarını sağlamak maksadı ile alt ve üst yapı çalışmaları başlatıldı. Alınan diğer haberler ise şu şekilde, Bölücü Terör örgütü PKK'nın saldırılarından dolayı yıllar önce halkının topraklarından uzaklaşmak zorunda kaldığı yerleşim yerleri, bölgenin teröristlerden arındırılmasıyla eski huzurlu, güzel günlerine dönmek üzere.

CUKURCALILAR TEKRAR EKİP BİÇECEK

gündemin nabzı'na göre, güvenlik güçlerinin başarılı operasyonları ile huzur ve güven ortamının oluşturulduğu ilçede, terör saldırıları sebebiyle 1995'te boşaltılan Dutluca Mahallesi, çeyrek asır sonra yeniden oturuma açıldı. İlçeye 10 km uzaklıktaki mahalleden göç edenler, tekrar geri dönerek atalarından kalan yerleri yeniden değerlendirmek üzere hazırlıklara başladılar.


SULAMA KANALLARI YENİDEN AÇILDI

Gündem haber'e göre Hakkâri Çukurca Belediyesi de vatandaşların mahalleye ulaşımlarını kolaylaştırmak ve arazilerini tarımsal alanda değerlendirmelerini sağlamak için bölgeye yapısına uygun yeni projeler hazırladı. Bu kapsamda yol açma ve yenileme çalışmalarını başlatan ve bölgeye içme suyu ulaştırmak için su şebekesini yenileyen belediye, Doğu Anadolu Projesi (DAP) işbirliğiyle toprak verim artırma çalışması için sulama suyu kanalları yaptırdı. Yapılan bu çalışmaların tamamlanmasıyla bölgeye yerleşmek isteyenler alt ve üst yapısı tamamlanan mahallede terör nedeniyle yıllardır değerlendiremedikleri topraklarında tarım yapma imkanına kavuşacak.


YAPMALARI GEREKEN EKİM YAPMAK

Çukurca Belediye Başkanı Ensar Dündar, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, terör olayları nedeniyle boşaltılan mahallede ulaşımın sağlanamadığını, su şebele ve kanallarının bozulduğunu ve içme suyu probleminin yaşandığını belirterek, şöyle aktardı: "Bölgede huzur ve güvenliğin sağlanmasıyla biz mahallemizde hemen yol çalışması başlattık. Yaklaşık 8 kilometrelik bir yolumuz var. Bunun yüzde 85'ni tamamladık."HAYVANCILIK DA YAPILABİLECEK"İçme suyu probleminin de yüzde 95'lik kısmını hallettik. Çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Mahalle yıllarca ulaşıma ve yerleşime kapalı olduğu için su kanalları tamamen bozulmuştu. DAP ile yaptığımız ortak proje ile sulama suyu kanalı sorununu da çözdük. Havaların ısınmasıyla insanlarımız gelip buraya yerleşecek, arazisinde tarım ve hayvancılık yapabilecek." Diye ifade etti...

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Etiketler: Hakkâri, çukurcada, sevindiren, olay,
Yorumlar
Haber Yazılımı