Reklam, reklam vermek istiyorum
Haber Detayı
02 Nisan 2021 - Cuma 10:14
 
Hamilelik Belirtileri
Hamilelik Belirtisi Nasıl Anlaşılır?
SAĞLIK Haberi
Hamilelik Belirtileri

Hamilelik Belirtileri

Hamilelik Belirtisi Nasıl Anlaşılır?

 

Gündem. Düzenli bir adet döneminiz varsa ve zamanı geldiği halde hala adet olmadıysanız hamilelik testi yapabilirsiniz. Bugün hangi yemeği yapsam? Gecikmiş bir adet dönemi hamileliğin en kesin belirtilerindendir.
 
Adetleriniz genelde düzensizse, bir önceki adet tarihinizi hatırlamıyorsanız, adetinizin gecikmiş olduğundan çok da emin olamazsınız.

Böyle durumlarda şu belirtileride takip etmelisiniz. Sık idrara çıkma, bulantı, göğüslerde hassasiyet olup olmadığına bakın.

Kişiden kişiye değişiklik göstersede hamilelik belirtileri şunlardır:

Göğüslerde hassasiyet, karıncalanma ve ağrı. Hamilelik hormonlarıyla beraber göğüslerde kan akışı fazlalaşır ve meme uçlarında karıncalanma gibi bir his duyulabilir. Karıncalanma da hamileliğin ilk belirtilerindendir. Bazı kişilerde döllenmeden sonraki ilk haftada bile karıncalanma hissedilebilir ve hamileliğin ilerleyen dönemlerinde bu his artabilir.
 

Erken Gebelik Belirtileri

 
Meme Başlarında Koyulaşma

Göğüslerinizdeki hassasiyetin yanı sıra meme uçlarında koyulaşma görülebilir. Hamileliğin 8’inci haftasından itibaren koyulaşma gerçekleşebilir.

Bu bölgeler döllenmeyi izleyen birkaç hafta içinde genişleyebilir. Meme uçları daha sert ve dik hale gelebilir.

Sık İdrara Çıkma

Hamileliğin erken döneminde iki ila üç hafta sonra çok sık idrara gitme isteği olur. Hormonlardaki değişiklikler idrar miktarında da artış oluşturur. İdrara çıkarken ağrı ve yanma hissi varsa idrar yolu enfeksiyonu oluşmuş olabilir.

Hafif Kanamalar

Bazı kadınlarda hormon artışıyla beraber hafif vajinal kanamalar görülebilir. İç çamaşırınızda hafif pembe veya kahverengi olarak görünen bu kanamalarla beraber hafif şekilde kramplar da hissedebilirsiniz. Bu kanamaların hamileliğin erken döneminde olduğu düşünülür.

Bulantı

Hamileliğin ilk üç ayında bulantı ve kusmalar sıkça yaşanabilir. Bazı kadınlar üç aydan sonra da bulantı duyabilirler.

Halsizlik

Hamileliğin 4’üncü haftasında da oluşabilen halsizlik genellikle 6’ncı haftada başlar.

Şişkinlik

Şişkinlik hamileliğin çok erken dönemlerinde başlayabilir. Hormonal değişiklikler şişkinlik oluşturur.

Vücut Sıcaklığının Yükselmesi

Vücut sıcaklığı hamile kalmadan önceki sıcaklığa göre 1 derece daha artar.

Kokuya Hassasiyet Ve Aşerme

Hamilelik süresince yemek veya başka kokulara karşı aşırı hassasiyet duyabilirsiniz. Çok sevdiğiniz yiyeceklerin kokusu bile dayanılmaz hale gelebilir.
 

Hamile miyim?

 
Hamilelik Testi Yaptırın

Kesin olarak emin olmak için hamilelik testi yapın veya yaptırın. Test çubuğunda çift çizgi oluşursa büyük ihtimalle hamilesiniz demektir. Daha net sonuç için bir jinekoloğa gidebilirsiniz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 
Kaynak: Editör: S Çndk
Etiketler: Erken Gebelik Belirtileri, 7 günde hamilelik belirtileri, evde hamilelik belirtileri, hamile belirtileri, hamile miyim,
Yorumlar
Haber Yazılımı