Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc meta name="googlebot" content="indexs, follov" />
Haber Detayı
21 Mart 2021 - Pazar 09:24
 
Hephaistos Ne Tanrısı?
Yunan mitoloji efsaneleri
KÜLTÜR Haberi
Hephaistos Ne Tanrısı?

Hephaistos Ne Tanrısı?

 

Hephaistos Ne Tanrısı? Yunan Mitolojisi. Hephaistos Afrodit, Yunan tanrıları. Yunan mitoloji efsaneleri... Eski Yunanlıların inancına göre HephaistosYunan mitoloji'sinde Zeus ile Hera'nın oğludur. Tanrılar ve kahramanlar için demircilik zanaatıyla uğraşıp, silah ve zırhlar üretir. Aşk ve güzellik tanrıçası Afrodit'in eşidir.

Hephaistos, zanaatkarlar tarafından Athena ile beraber mesleklerin piri ve koruyucusu olarak kabul edilen bir ateş tanrısıdır. Tarımı ve şehir hayatını korur.
 

Yunan Mitolojisi

 
Zeus'la Hera'nın oğlu olarak bilinir fakat Zeus'un eşi Metis, hamileyken kendinden daha güçlü bir çocuk doğurmasından korkup onu yutar ve bunun nihayetinde de Athena'yı başından doğurmasına karşılık Hera'nın da Hephaistos'u tek başına doğurduğu söylenegelmiştir.

Hephaistos, tanrıların en çirkinidir. İki ayağı da topaldır. Homeros'un İlyada'sında bunun sebebi iki şekilde açıklanır.

1- Babası Zeus, Hera ile kavga ederken Hephaistos annesinin tarafını tutmuş, buna kızan Zeus oğlunu Lemnos (Limni) adasına fırlatmış ve Hephaistos bu yüzden sakat kalmıştır.

2- Hephaistos sakat doğmuş, bu durumdan utanan annesi onu Olympos'tan aşağı fırlatmış ve Hephaistos'u Nereidler ve Thetis büyütmüştür.

Hephaistos'la Hera hiçbir zaman birbirlerini sevmemişlerdir. Yunan mitolojisinde ise Hera, Hephaistos'u kendi başına oluşturmuş ve doğurmuştur ama bebeğin ayaklarının topal kendisinin de çirkin olduğunu görünce ve bütün Tanrılar onla alay edince, Hephaistos'u Olimpos Dağı'ndan atmıştır.

Hephaistos hakkında anlatılan bir mite göre Hephaistos'un Olimpos'a çıkma hikâyesi şöyledir; Hephaistos annesi için muhteşem bir taht yaptırmıştı. O aralar Hera Hephaistos'un hayatta olduğunu bilmiyordu. Hephaistos ona bu tahtı verip saygılarını sundu ve üzerine "sevgili annem Hera'ya- oğlu Hephaistos'tan" diye yazdı ve annesine kendisini tanıttı.

Hera o gün bu tahtta yedi içti ve gülüştü. Kalkmaya çalışırken demirlerin elini ve ayağını tuttuğunu gördü. Giden tanrılara seslendi. Bazı tanrılar onu duydu ve yanına geldi ve olanları görünce Zeus'a haber verdiler sonra şarap tanrısı Dionysos, Hephaistos'un yanına gitti ve onu sarhoş edip geri getirdi. Zeus ona Hera'yı kurtarmasını emretti. Hephaistos annesini affetti. Sabah uyandığı zaman kendini Olimpos'ta buldu. Artık o da Olimpos'taki bir tanrıydı.

Hephaistos, Afrodit

 
Zeus onun isteğini kabul etmişti. Daha sonra Afrodit'le evlendi. Bu Hephaistos'un ikinci isteğiydi. Böylece tanrılar yine eski huzuruna kavuştu ama Afrodit, onu Etna Dağı'na çalışmaya gittiğinde Ares ile aldattı. Güneş Tanrısı Helios'un bu durumu görüp haber vermesi üzerine Hephaistos bir düzenek hazırladı ve bunu yataklarına yerleştirdi. Ares ve Afrodit tekrar birlikte olduklarında düzenek çalışıp, ikiliyi zincirledi. Hephaistos diğer tanrıları toplayıp ikisinide rezil etti. Poseidon Hephaistos'u ikna edip, Ares'e zina cezasını ödetti ve sonra Hephaistos, Afrodit'i iade edip başlık parasını geri istedi.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 
Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı