Reklam, reklam vermek istiyorum
Haber Detayı
16 Ocak 2022 - Pazar 09:04
 
Hunza Türkleri
120 Yaşına kadar yaşayıp, 70 yaşında anne oluyorlar
GEZİ REHBERİ Haberi
Hunza Türkleri

Hunza Türkleri

 

Gündem son dakika internet haberleri Hunza Türkleri. Hunza vadisi. Hunzalar. Hunza türkleri dini. Hunza nerede? Hunza Türkleri 120 yaşına kadar yaşayıp, 70 yaşında anne olabiliyorlar. Bir Hunza Türkü ortalama 110 - 120 yıl yaşıyor.

Hunza Nerede?

 
Hunzalar, denizden 6 bin metre yükseklikte Çin ve Afganistan sınırında, Pakistan'ın kuzeyinde Tanrı Dağları, Himalayalar'ın batı uzantısı Karakurum Sıradağları, Hindukuş dağlarının kesiştiği 160 km uzunluğunda, 1.6 km genişliğindeki Hunza Vadisi'nde yaşıyorlar.

Hunza Türkleri Dini

 
Hunzalar, Şii mezhebinin İsmailiye koluna mensuplar ve kadınları 70 yaşlarında anne oluyorlar. Hunzalar arasında hiç kanser vakası görülmüyor. Diğer hastalıklarda pek görülmüyor.

Hunzalar kendilerine Hunzakut deselerde Buruşo dilini kullandıkları için onlara Bruşolar diyenler de var. Hunza'nın kelime anlamı Bruşo dilinde "ok" demek oluyor.
 

Hunza Vadisi

 
Hunza Türkleri genelde tarımla uğraşıyor, ekip biçip yiyorlar. Hunza Vadisinden akan Hunza Nehri ise insanların su kaynağı.

Hunzalar, önceleri Sincan-Keşmir arasında gidip gelen kervanlara saldırıp, mallarını çalarak ve bazen de öldürerek geçimlerini sağlarlarmış fakat diğer halklardan gelen sert tepkileri üzerine onlara söz vererek bundan vazgeçmişler.

1870'de Hunzalar, İngiliz askerlerinin gelmesiyle, İngiliz yönetimine girdiler, İngilizler gittikten sonra da tekrar bağımsız oldular. Hunzalar, 1974 den beri ise Pakistan yasalarına tabiler.

Günümüzde Hunzakutlar, Ganiş köyünde yaşıyorlar. Tarlalar veraset yoluyla bölünmüş ve Hunza vadisi artık artan nüfusu barındırmaya yetmediğinden, Hunzakut gençleri artık gurbette çalışmaktalar.
 
Hunza Kadınları
Ebeveynler eş adayını Hunza aşiretlerinden seçer ve akraba evliliği kesinlikle yasaktır fakat kişinin bunu kabul etmeme hakkı vardır.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Suyun Altında Yaşayan Kabile
Kaynak: Editör: S Çndk
Etiketler: hunza türkleri, hunza vadisi, hunzalar, hunza türkleri dini, hunza nerede,
Yorumlar
Haber Yazılımı