Bumerang - Yazarkafe
Haber Detayı
23 Şubat 2020 - Pazar 16:58 Bu haber 598 kez okundu
 
Huzursuz Bacak Sendromu ve Tedavisi
Huzursuz bacak sendromu nedir? Kimlerde görülür? Tedavisi var mıdır? Huzursuz bacak sendromundan kurtulmak için ne yapmak lazım ?
SAĞLIK Haberi
Huzursuz Bacak Sendromu ve Tedavisi

HUZURSUZ BACAK SENDROMU NEDİR?


Huzursuz bacak sendromu (RLS ) genellikle rahatsız edici bir his sebebiyle, (gerilme hissi gibi) bacaklarınızı hareket ettirmek için kontrol edemediğiniz bir durumdur. Genellikle otururken veya gece yattığınızda olur. Bacaklarınızı sürekli olarak hareket ettirme isteği uykuya dalmanızada müsaade etmez.


Huzursuz bacak sendromu, ayak ve bacak bölgesinde, bazı hastalarda ise kollarda kaşıntı, ağrı, yanma ve karıncanma gibi belirtilerle kendini belli eden kadınlarda ve erkeklerde görülebilen yaygın bir sinir sistemi hastalığıdır.


Huzursuz bacak sendromu (RLS)

 

Genellikle bacaklarda karıncalanma, çekme, kramp ya da ağrı gibi diğer belirtilerin eşlik ettiği, bacaklarınızı hareket ettirmek için yoğun ve karşı konulmaz bir isteğe sebep olan bir uyku bozukluğudur. Huzursuz bacak sendromu zihinsel veya fiziksel sorunlardan kaynaklanıyor olabilir veya bazı ilaçların ters bir etkisi de olabilir. Willis-Ekbom hastalığı olarak da bilinir. RLS tipik olarak akşamları olur ve uykuya dalmayı güçleştirmektedir. Huzursuz bacak sendromu olan insanlar geceleri yataktan kalkıp dolaşmak ve bacaklarını sallamak isterler. Çocuklar da dahil olmak üzere kadın ve erkek her yaştan insanı etkileyebilmektedir. Hamile kadınları etkileme olasılığı daha yüksektir.HUZUSUZ BACAK SENDROMUNUN BELIRTILERI– Bacaklarda ve ayaklarda huzursuzluk hissi
– Huzursuzluk hissi sebebi ile sürekli olarak hareket etme ihtiyacı
– Gece saatlerinde artış gösteren ağrı ve rahatsızlık duygusu
– Hissedilen ağrı ve huzursuzluğun hastalıktan etkilenen bölgenin hareket ettirilmesi ile kısa süreliğine geçmesi
– Bacaklarda istemsiz seğirmeler yada çekmeler


HUZUSUZ BACAK SENDROMUNUN TEDAVISIHuzursuz bacak sendromu, genellikle tedavi edilemeyen ömür boyu süren bir hastalıktır. Belirtiler yaş ilerledikçe daha da kötüleşebilir.

Hareket, Huzursuz bacak semptomlarında geçici bir rahatlama sağlamakla beraber, diyabet veya anemi gibi altında yatan herhangi bir hastalık varsa bu hastalığın tedavisi ile kontrol edilebilir.

Belirgin bir tıbbi durumun bulunmadığı durumlarda hastalar için tedavi, semptomların hafifletilmesine yönelik yapılır. Hafif ve orta şiddette belirtileri olanlar için, çoğu doktor kafein, alkol ve tütün kullanımı gibi belirtileri azaltmak veya ortadan kaldırmak için yaşam tarzı değişiklikleri ve aktiviteleri önerirler. Bazı hastaların demir, folat ve magnezyumdaki eksiklikleri telafi etmek için takviye alması uygun olabilir. Araştırmalar ayrıca düzenli bir uyku ile belirtilerin azaltılabileceğini göstermiştir.

Sendrom hafif şiddetliyse masaj, sıcak-soğuk uygulama, egzersiz ile giderilebilir. Huzursuz bacak sendromunun orta ve şiddetli düzeyde seyrettiği hastalarda ise ilaç tedavisine başlanır. Hastalarda doz ayarlaması yapılıp hastalık baskılanır. İlaç tedavisi ile olumlu sonuçlar alınabilmektedir.

Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı