Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc meta name="googlebot" content="indexs, follov" />
Haber Detayı
22 Şubat 2020 - Cumartesi 11:33
 
İBB İstanbul Çocuk Yoksulluğu Araştırması
Çok çarpıcı sonuçlar veren İBB'nin araştırması, okuyanları bir hayli üzüyor.
GÜNDEM Haberi
İBB İstanbul Çocuk Yoksulluğu Araştırması

İBB İSTANBUL İSTATİSTİK OFİSİ KENTTEKİ ÇOCUKLARLA İLGİLİ DİKKAT ÇEKEN BİR ARAŞTIRMA YAPTI. 


Son dakika haberler, İBB, İstanbul’da çocuk yoksulluğunu araştırdı.  İBB bünyesinde yeni açılan İstanbul İstatistik Ofisi, şehirdeki çocuk yoksulluğunu araştırdı. Araştırma bir hayli çarpıcı; 


-Hanelerin yüzde 44.7'sinde çocuklar yeterli beslenemiyor


-Yüzde 42.3. sadece bir ayakkabısı var.


-Yüzde 44.4'ü ısınma sorunu yaşıyor.

 

-Hanelerin yüzde 46,5'inde aileler çocuklarına maddi yetersizlik sebebi ile kitap alamıyor.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) bünyesinde kurulmuş olan İstanbul Planlama Ajansı’na bağlı olarak açılan İstanbul İstatistik Ofisi çalışmalarına başladı. İstanbul’da çocuk yoksulluğunu araştıran ofis, çarpıcı verilere ulaşıp, araştırmalarını açıkladı. Araştırma, 16-27 Aralık 2019 tarihlerinde 74 mahallede 1002 haneyle yüz yüze görüşülüp anket çalışması olarak hazırlandı. 

 

YETERLİ BESLENME VE ISINMA YOK. 

 

Gündemin nabzı olarak, Araştırma, hane halkı gelir düzeyi 3 bin TL ve altında olan, 0-15 yaş arasında en az bir çocuğu bulunan aileler arasında  yapıldı. Kriterlere uyan 815 haneden alınan yanıtlar ile analiz yapıldı.  Araştırmada bir evde yaşayan ortalama kişi sayısı 4,4 olarak hesaplandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2018 yılında İstanbul için hane halkı ortalama büyüklüğü ise 3,4’tü.


VE ARAŞTIRMA SONUÇLARI

 

-Hanelerin yüzde 42,3’ünde çocukların sadece 1 ayakkabısı var. 


-Hanelerin yüzde 27,5’inde çocuk için bir oda yok. Bu evlerin yüzde 70’inde 15 yaş altında 2 ve üzeri çocuk yaşıyor.


-Yüzde 44,4’ü ısınma sorunu yaşıyor. Isıtma sistemi olarak hanelerin yüzde 16,6’sında soba, yüzde 36,2’sinde doğalgaz sobası mevcut. 


-Yüzde 44,7’si ise yeterli beslenemiyor. 


-Hanelerin yüzde 46,5’inde aileler, maddi yetersizlik sebebi ile çocuklarına kitap alamıyor. Aileler, son 1 yılda ders kitabı ile öğretmenin istediği hikaye ve yardımcı kaynak dışında çocuklarına kitap alamamış.


-Hanelerin yüzde 89,2’sinde çocuklar okul dışında, yabancı dil kursu, spor ya da sanat gibi herhangi bir eğitim göremiyor. Çocuklarına okul dışında da bir eğitim imkanı sunan hane halkının ise yüzde 67,2’si bu olanak için ücret ödemiyor.


-Hanelerin yüzde 3,7’sinde 15 yaş altı  çocuklar, okul saatleri dışında ücret alabilecekleri bir işte çalışıyor.


-5 yaş altındaki çocukların yüzde 94,5’ine annesi bakıyor. Çocukların sadece yüzde 1,8’i anaokulu, kreş ve gündüz bakımevine gidiyor. Yüzde 3,5’ine anneanne veya babaanne bakıyor.


-5 yaş altında çocuğu olan annelerin yüzde 82’si devlet ya da belediye tarafından ücretsiz kreş imkanı sunulması halinde çocuğunu kreşe gönderebileceğini söylüyor. Annelerin yüzde 58,3’ü bakması gereken küçük çocuğu olduğu için çalışamazken, yüzde 85’i çocuğu kreşe gittiğinde çalışabileceğini söylüyor. 


-Hane halkının yüzde 69,2’si çocukları için çevrelerinde güvenli bir çocuk oyun alanı olmadığını düşünüyor.


Araştırma verilerine göre hane halkının yüzde 88,3’ü eşlerden ve çocuklardan oluşan çekirdek aile. En az bir çekirdek aile ve diğer kişilerden oluşan hane halkı oranı yüzde 7,2. Tek ebeveyn ve çocuklardan oluşan çekirdek aile oranı ise yüzde 4,5.

 

Annelerin yüzde 82,4’ü ortaokul ve altı, seviyesinde babaların ise yüzde 93,2’si lise ve altı mezuniyetine sahip. Annelerin yüzde 10,2’si bir okul bitirmemiş, yüzde 50,5’i ilkokul mezunu, yüzde 4,5’i üniversite mezunu. Babaların ise yüzde 3’ü bir okul bitirmemiş, yüzde 6,8’i üniversite bitirmiş.

 

İran Cumhurbaşkan yardımcısına covid 19 teşhisi.

Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
İBB İstanbul Çocuk Yoksulluğu Araştırması
Yorumlar
Haber Yazılımı