Bumerang - Yazarkafe
Haber Detayı
09 Şubat 2020 - Pazar 14:36 Bu haber 677 kez okundu
 
İnsülin Direnci Nedir?
Çok az yemek yiyorum fakat yinede kilo alıyorum, su içsem yarıyor mu diyenlerdensiniz? Ozaman bu yazımız tam size göre.
SAĞLIK Haberi
İnsülin Direnci Nedir?

İlk önce cevaplayalım

"Çok az yemek yiyiyorum ama bir türlü kilo veremiyorum

Bana su içsem yarar

Bu tarz şikayetleriniz var mı ?

Cevabınız evet ise buyrun okumaya.

Genellikle şeker hastalığı yani diyabet ve çeşitleri başta olmak üzere değişik bir sürü ciddi sağlık sorununa neden olan insülin direncine işaret ediyor olabilir.


Peki nedir bu İnsülin Direnci?

İnsülin direncinden önce insülinden bahsetmek gerekir ise, pankreasın salgıladığı şeker metabolizmasını düzenleyen bir hormon çeşididir. İnsülin bu düzenleme görevini üstlenirken “insülin reseptörü” dediğimiz bir yapıya bağlanır ve aktif olur. Bu insülin reseptörü, çeşitli nedenlere bağlı olarak insülinin bağlanmasına izin vermezse; insülin kanda yeterli miktarda olmasına karşın görev yapmıyormuş gibi durur.


İşte tamda burda anlatmak istediğimiz şey olan ortaya çıkıyor, yani İnsülin direnci, vücuttaki şekeri kontrol etmek için salgılanan insülinin etkisini tam olarak gösterememesi oluyor. İnsülin direnci olmayan kişilerde vücut şekeri 1 ünite insülin ile kontrol altına alabiliyorken insülin direnci olan kişilerde vücut 2-3 ünite insülin salgılamak zorunda kalıyor.
İnsülin direnci ne kadar artar ise şeker kontrolünü sağlamak için insülin de o kadar artmış olur. Bu da açikca anlaşılacağı gibi vücutta gereğinden fazla insülin salgılanması anlamı taşımaktadır.


Artık zamanımızın global manada en büyük sorunlarından biri obezite hastalığı olmuştur. Ülkemizde de giderek artan obezite ve diyabet hastası olma “insülin direnci” olarak adlandırılan şeker metabolizmasi sorununu da beraberinde getiriyor. Karşılıklı olarak vücuttaki yağ oranının artması insülin direncine sebep olurken, insülin direncinin artmasıda yine vücuttaki yağ oranının artmasına yani obeziteye sebebiyet veriyor. İnsülin direncinin etkilediği protein metabolizması, üreme ve bağışıklık gibi birçok sistemin düzenli çalışabilmesi için insülin direncinin tedavi edilmesi ve bunun içinde, öncelikle beslenme ve egzersiz alışkanlıklarının gözden geçirilmesi gerekiyor.


İnsülin direnci aynı zamanda insülinin vücutta depolanmasına sebep olduğu için yağlı kilo alımına, ekstra karaciğer yağlanmasına, kalp ve damar hastalıklarına neden olmaktadır. 


İnsülin direnci hastaları, spor yapıp dengeli beslenseler bile kilo vermekte zorlanmaktadırlar. Sebebi ise gereğinden fazla salgılanan insülin, vücuda giren gıdaların yağ olarak depolanmasına sebep olmaktadır. Pankreas yetmezliğide tam bu noktada kendini gösterebilir yani sürekli gereğinden fazla insülin üreten pankreas sonunda yorulur ve bu durum pankreas yetmezliğine neden olabilir.


İnsülin direncinde beslenme tarzımız çok önemlidir. Düzenli beslenme alışkanlığı oluştuğu zamanlardan günümüze besine ulaşmamız her geçen yüzyıl daha da kolaylaşmış ve buna ters olarak ulaşılan besinlerin kalori değerleri de her geçen yüzyıl artış göstermiştir. Teknolojik gelişim çalışma ortamlarının daha çok ofis ve bilgisayar odaklı olmasına neden olmuştur. Ofis ortamında ki hareketsiz çalışma, hazır ve işlenmiş gıdaların tüketimi vb gibi durumlar, çalışanların obeziteye yakalanma risklerini artırmıştır.


İnsülin Direnci Belirtileri nelerdir ?


1. İnsülin direncinde hastaların bel çevreleri önemlidir.


2. Bel çevresi kadınlar için 80cm, erkekler için 94cm üzerinde olan kişilerde;


3. Hastalarda açlık kan şekeri 100mg/dl’den yüksek ise,


4. Kan basıncı 130-85mmhg üzerinde ise veya hipertansiyon tanısı konmuş ise ve antihipertansif ilaç kullanıyorsa,


5. Trigliserid düzeyi 150mg/dl’nin üzerideyse veya HDL-kolesterol(iyi kolesterol) kadınlarda 50mg/dl erkeklerde 40mg/dl’den düşük ise bu gibi durumlardan en az ikisi var ise insülin direnci kabul edilerek değerlendirme yapılmalıdır.


6. Birinci derece akrabalarda İnsülin direnci veya tip 2 diyabeti olan kişilerin genetik yatkinlığı etkisi ile insülin direnci hastalıği daha sık görülmektedir.


7. Ayrıca pasif yani hareketsiz yaşam, fazla kalorili hazır işlenmiş gıdalarla beslenme gibi faktörler de insülin direnci gelişimine neden olmaktadır.İnsülin direncinin belirtilerine ek olarak;

1. Kalorili ve ağır bir yemekten sonra, şekerli bir gıda yedikten sonra gereğinden fazla bir ağırlık hissi oluşuyor ve uyku hali oluşuyor ise;


2. Yemekten sonra şekerinizin kontrolsüz olarak düşmeye başlamasıyla el ve bacak titremesi, terleme oluyor ise,


3. Mide kazınması şikayetleriniz varsa,


4. Kilo almanızı kontrol edemiyorsanız,


5. Sık sık tatlı krizine giriyorsaniz


6. Normal şartlarda yorgunluk hissi varsa,


7. Bel çevresinizin her geçen gün kalınlaştığını hissediyorsanız,


8. 'Akantozis Nigrikans' denilen özellikle koltuk altı, kasık, boyun bölgelerinde kararma esmerleşme varasa,


9. Ölçunlerde Karaciğerde yağlanma çıktıysa,


10. Kadınlarda bu durum adet düzensizlikleri olarak sıralanabilir. İnsülin direnci belirtilerini fark eder etmez mutlaka bir endokrinoloji ya da dahiliye uzmanına başvurulmalıdır.


İnsülin direnci ile ilgili “Metsar” adı altında bir çalışma yapılmıştır.


Beş bine yakın bir grup üzerinde yapılan araştırma sonucunda ülkemizde metabolik sendrom oranının 33 olduğu saptanmıştır. Yapılan bu çalışma neticesinde asıl önemli olan nokta metabolik sendrom hastalığı olanların hastalığının farkında olmamasıdır.Yapılan bu araştırmadan elde edilen ilginç verilerden bazıları ise şöyle;

 

 • Türkiyede sigara kullanım oranı yüzde 31

 

 • Ülkemizdeki 20 yaş üstü kişilerin 27.6 kadarında yüksek şeker var fakat bu kişiler bunun farkında değiller.

 

 • Ülkemiz kadınlarının yüzde 54.8 kadarı şişman ve bu sebeple diyabet ve kalp krizi açısından risk altındalar.

 

Bu araştırma sonuçları ülkemizde insülin direncinin ne derece önemli ve ilerleyen bir hastalık olduğunun kanıtıdır. Türkiyede insülin direnci ve bu dirence bağlı olarak; şişmanlık, diyabet ve kalp krizleri gün geçtikçe artış gösterecektir.İnsülin Direnci Testi


Bu durumdan şüphelenen kişi insülin direncinin olup olmadığını günlük yaptıgı rutinden de anlayabilir. Kişinin kendinr sorması gereken sorular şunlar;

 

 • Beslenme alışkanlığınızda çerez, cips, patlamış mısır besinleri yer alıyor mu?

 

 • Tansiyonum 140-90 üzerine çıkıyor mu?

 

 • Düzenli spor veya egzersize rağmen kilo vermiyor musunuz?

 

 • Bel kalınlığım fazla mı? (Bel çevresinde yağ birikimi var mı?)

 

 • Ailemde; Tansiyon yüksekliği, polikistik over hastası, diyabet veya kalp hastası ve obez (kilolu, şişman) birey var mı?

 

 • Yemeklerden sonra konsantrasyon güçlüğü, dengesizlik gibi baş ağrısı gibi sorunlar yaşıyor muyum?

 

 • Kolesterol yüksek mi

 

 • Ani olarak şekerli yiyecekeler ve hamurlu gıdalar yeme ihtiyacım oluyor mu?

 

 • Her yemekten sonra halsizlik, yorgunluk ve uyuma hali geliyor mu?

 

 • Açlık kan şekerimde yükseklik tespit edildi mi?

 

 • Haftada ne kadar egzersiz yapıyorum, 2 kereden az mı egzersiz yapıyorum?


Test Sonuçları


Yukarıdaki kısa teste verilen cevaplarda EVET yanıtlarının sayısına göre kişideki insülin direnci konusunda değerlendirme ile fikir sahibi olunmaktadır.

 

heartSağlıklı yaşam ve kilo verme 

 

Insülin direncini daha iyi anlamak için aşağıdaki tobloyu inceleyelim.

Kaynak: Editör: Sare Çendik
Etiketler: İnsülin, Direnci, Nedir?, insülin direnci nedir, metobolik sendrom, metabolik
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
İnsülin Direnci Nedir?
Yorumlar
Haber Yazılımı